Cu Adama Traore aflat la debutul în tricoul Barcelonei, trupa lui Xavi a învins-o spectaculos pe Atletico Madrid, la capătul unui meci cu 6 goluri.
Meciul a început destul de rău pentru catalani, care s-au văzut conduși încă din minutul 8. Luis Suarez i-a trimis o pasă foarte bună lui Yannick Carrasco în interiorul careului, iar belgianul l-a învins pe ter Stegen.
Avantajul madrilenilor nu a ținut mult, iar 2 minute mai târziu, gazdele au reușit egalarea, după un voleu superb din partea lui Jordi Alba.
Betis îl pierde pe Bellerin! Spaniolul se va întoarce la Arsenal, după ultima etapă din La Liga
ACUM 3 ORE
În minutul 21, nou-venitul Adama Traore și-a făcut simțită prezența în echipă și i-a centrat lui Gavi, care a înscris cu capul pentru golul de 2-1.

Dani Alves, gol și eliminare

Golul de 2-1 marcat de Gavi a determinat-o pe Atletico să iasă la joc pentru a obține egalarea. Joao Felix și Stefan Savic au ratat două ocazii importante pentru trupa lui Diego Simeone.
Dacă șutul lui Felix a fost respins de ter Stegen, lovitura de cap expediată de Savic s-a dus puțin pe lânga poarta germanului. Nu a înscris Atletico, însă a făcut-o Barcelona din nou.
Ronald Araujo a înscris cu un șut la care Oblak nu a avut ce face. Anterior, Dani Alves nimerise bara după ce a executat o lovitură liberă.
Pauza nu a reprezentat un prilej bun pentru Atletico de a se regrupa, iar Barcelona a înscris golul 4 chiar în debutul reprizei secunde, în minutul 49, prin Dani Alves. Brazilianul a trimis un șut din prima, din afara careului, iar victoria nu putea să-i scape Barcelonei.
Totuși, nu avea să fie ultimul gol al întâlnirii. Atletico nu a renunțat la luptă și a marcat golul 2 în minutul 58, după un corner. Jose Maria Gimenez a reușit să câștige un duel aerian, iar mingea a ajuns la Luis Suarez, care a înscris cu capul împotriva fostei sale echipe.
Trupa lui Simeone a forțat înscrierea golului 3, beneficiind de un ajutor nesperat. Dani Alves putea fi înger și demon pentru Barcelona, deoarece a fost eliminat în minutul 69, după o intrare cu talpa pe piciorul lui Carrasco.
Arbitrul Jesús Gil Manzano a avut nevoie de VAR pentru a-l elimina pe fundașul catalanilor. Totuși, rezultatul nu a fost influențat de acest eveniment, iar Barcelona a reușit să o învingă pe Atletico Madrid, scor 4-2.
Pierre-Emerick Aubameyang, noul jucător al Barcelonei, a debutat pentru catalani, intrând pe teren în minutul 61, în locul lui Adama Traore, un alt jucător care s-a aflat la debut.
În urma acestui rezultat, Barcelona a urcat pe locul 4, pe poziția pe care era Atletico înaintea etapei, cu 38 de puncte după 22 de etape. De cealaltă parte, Atletico a coborât pe 5, rămânând cu 36 de puncte.
Pentru Barcelona urmează duelul cu Espanyol, din deplasare, în timp ce Atletico o va întâlni pe Getafe, pe teren propriu.
Barcelona își poate aduce întăriri de la o rivală din La Liga! Jucătorii care i-au fost oferiți