Nice a câștigat cu 3-0 partida cu Marseille și are 3 victorii în ultimele 4 etape, iar trupa antrenată de Adrian Ursea traversează o perioadă excelentă în Ligue 1. Echipa antrenorului român a mai câștigat cu Rennes și Nimes, cu același scor, 2-1 și a remizat cu Lorient, scor 1-1. În urma victoriei cu Marseille, Nice urcă pe locul 10 cu 39 de puncte, dar cu șanse destul de mici de a prinde un loc pentru Europa League.
Nice se află acum la doar 6 puncte distanță de locul 5, ocupat de Lens, care permite accesul în Conference League. De partea cealaltă, Marseille ocupă locul 6 care nu-i permite accesul în cupele europene sezonul viitor. Thuram a deblocat tabela în minutul 34, iar Gouri a dublat avantajul echipei lui Adrian Ursea în minutul 74. Marseille a înscris și ea prin Bendetto, dar golul a fost anulat pentru offside cu ajutorul VAR-ului. Claude Marice a dus scorul la 3-0 în minutul 91.

Ce scrie L'Equipe după ce Adrian Ursea și Nice au făcut instrucție cu Olympique Marseille

Ligue 1
Nice obține o nouă victorie importantă! Trupa lui Adrian Ursea, cea mai în formă echipă din Ligue 1
04/04/2021 LA 15:51
Jurnaliștii francezi de la L'Equipe au lăudat prestația trupei antrenate de Adrian Ursea, care aștepta din 2016 un nou succes împotriva rivalilor de la OM: "Nice a obținut o victorie superbă contra lui Olympique Marseille și urcă până pe locul 10 în clasament.
Nice a fost echipa mai consistentă, mai determinată, iar Marseille a reușit doar să-și treacă în cont un gol anulat pentru ofsaid. Din 11 septembrie 2016 nu mai reușise Nice să învingă Marseille în Ligue 1. În același timp, Nice nu mai reușise din 1973 să-și învingă rivala cu un asemenea scor, 3-0", scrie L'Equipe.
Ligue 1
Seară românească în Ligue 1. Daniliuc a adus victoria echipei antrenate de Ursea, Nice
27/02/2021 LA 07:24