Alex Dobre, mijlocașul român în vârstă de 23 de ani, a reușit să marcheze primul gol în tricoul francezilor de la Dijon. Reușita fotbalistului român se traduce prin 3 puncte pentru echipa sa, golul său fiind unicul al meciului. În meciul cu Amiens din etapa a 12-a, Alex Dobre a fost integralist.
El a înscris în minutul 58 printr-un șut cu stângul, din pasa lui Jessy Pi. Dijon a urcat astfel pe locul 16, cu 13 puncte în 12 meciuri, doar 2 puncte peste primul loc retrogradabil. Dijon a jucat o repriză în 10 oameni, după ce Ahmad Ngouyamsa a fost eliminat încă din minutul 45+1.
#AiNoștri | Povestea lui Racovițan! Interviu exclusiv despre cum e la Botoșani și obiectivele sale
21/10/2021 LA 09:46

Alex Dobre, prima reușită în tricoul francezilor de la Dijon

Golul lui Dobre valorează enorm pentru echipa antrenată de Garande nu numai pentru cele 3 puncte obținute, dar și pentru că victoria de sâmbătă seară vine după două eșecuri consecutive, cu Valenciennes, scor 0-1, și Le Havre, scor 0-2.
Alex Dobre (21 ani) a fost cumpărat în vara anului 2020 de Dijon de la Bournemouth în schimbul sumei de 1,1 milioane de euro. Fotbalistul fusese legitimat în ultimele 4 sezoane în Anglia, la echipa U21 a lui Bournemouth. Internaționalul de tineret a mai fost împrumutat de-a lungul timpului la Bury, Rochdale, Yeovil Town și Wigan. Românul este acum cotat la 1 milion de euro, potrivit site-ului de specialitate, Transfermarkt.
În vara acestui an, Alex Dobre a fost în lotul României la Jocurile Olimpice. Fotbalistul român a fost titular în toate cele trei partide din grupă: contra celor din Honduras (1-0), Coreea de Sud (0-4) și Noua Zeelandă (0-0), toate transmise în direct pe Eurosport.