Magnific! Cristiano Ronaldo e cel mai bun marcator din istorie! I-a depășit oficial pe Bican & Pele

Publicat 03/02/2021 la 01:03 GMT+2

Cristiano Ronaldo e de neoprit, la aproape 36 de ani. Superstarul lui Juventus a trecut de unul singur de Inter Milano, în turul semifinalei din Cupa Italiei, și a ajuns la cifre incredibile în privința golurilor marcate în întreaga carieră.

Cristiano Ronaldo celebra su gol con la Juventus.

Juventus s-a impus în deplasare contra Interului, scor 2-1, iar echipa lui Pirlo a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei Italiei.Inter a început mai bine partida și a deschis scorul în minutul 9 prin Lautaro Martinez, care a reluat în plasă o pasă perfectă a lui Barella. La jumătatea primei reprize, Juventus a primit penalty, după intervenția arbitrajului video, iar Cristiano Ronaldo l-a executat cu sânge rece pe Handanovic și a restabilit egalitatea.
Portughezul a reușit dubla în minutul 35, când a profitat de o eroare a defensivei "nerazzurrilor" și i-a adus pe oaspeți în avantaj. Odată cu aceste două reușite, starul lui Juventus a ajuns la 22 de goluri în 23 de meciuri în acest sezon și a devenit în mod oficial cel mai bun marcator din storia fotbalului.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului

Portughezul, care v aîmplini 36 de ani peste două zile, a ajuns la 763 de goluri înscrise de-a lungul carierei, depășindu-i astfel pe legendarii Josef Bican și Pele, care au marcat câte 762 de goluri. Pe locul trei în acest top se află brazilianul Pele cu 762 de goluri, urmat de un alt brazilian, Romario, cu 740 de reușite, în timp ce Lionel Messi este abia pe locul patru, reușind 720 de goluri de-a lungul carierei.
În plus, Cristiano Ronaldo a ajuns la opt duble marcate în toate competițiile în acest sezon și este de departe recordmenul la acest capitol în TOP5 campionate din Europa. Mai mult, Ronaldo pare să se simtă de minune la Milano, pe celebrul stadion al celor de la Inter și AC Milan. Are șase goluri în opt meciuri, câte trei pentru fiecare dintre cele două rivale din Milano. Returul semifinalei dintre Inter și Juventus se va disputa marți, 9 februarie, la Torino. În cealaltă semifinală se întâlnesc Napoli și Atalanta.