Messi, criticat de presa catalană. Eliminarea din meciul cu Bilbao, ”rezultatul impotenței” pe teren

Vlad Dumitrescu

Actualizat 18/01/2021 la 09:04 GMT+2

Barcelona a pierdut finala SuperCupei Spaniei în fața lui Athletic Bilbao după prelungiri iar Lionel Messi a fost eliminat în ultimul minut.

Lionel Messi

Credit imagine: SID

Deși Messi nu a avut neapărat o prestație slabă în meciul cu Bilbao, situația dificilă de la club pare să îl fi afectat pe argentinian.
În minutul 120+1, în momentele de final ale prelungirilor, când Barcelona căuta egalarea - scorul fiind 3-2 pentru Bilbao - Messi a încercat să treacă de Villalibre, însă argentinianul l-a lovit cu palma pe adversarul său chiar în timp ce trecea pe lângă el. Arbitrul s-a consultat cu VAR și decarul Barcei a fost trimis la vestiare. Acesta a fost primul cartonaș roșu primit de Messi în tricoul Barcelonei.
”Gestul lui Messi a fost rezultatul impotenței de pe teren”, scriu cei de la Mundo Deportivo.
”Messi a fost cuprins de frustrare în ultimele minute ale meciului și l-a pălmuit pe Vilalibre. După meci arbitrul a explicat că Messi și-a lovit adversarul cu forță excesivă cât mingea era în joc, dar la distanță de locul în care balonul era jucat”, scriu spaniolii.
Mundo Deportivo precizează că gestul lui Messi va fi analizat de autoritățile fotbalistice din Spania pentru a vedea dacă se impune o suspendare mai lungă.

Barcelona - Bilbao 2-3. Catalanii au ratat primul trofeu al sezonului

După ce partida s-a încheiat 2-2 după primele 90 de minute, bascii egalând în ultimele momente, catalanii nu au avut timp să se trezească din şocul primirii golului şi, în prelungiri, acelaşi Muniain l-a servit pe Inaki Williams. Acesta a prins un şut de excepţie, direct în vinclu, fără vreo speranţă pentru Ter Stegen, semnând de departe reuşita meciului.
Finalul a avut acelaşi scenariu ca întreaga partidă: Barcelona a presat, dar steril, fără să se apropie periculos de poarta lui Unai Simon. Tânărul goalkeeper basc a trebuit să respingă, în 120 de minute, doar două şuturi pe poarta sa (exceptând cele două goluri, evident).