Nagelsmann nu a avut milă de fosta echipă! Bayern a defilat pe terenul lui Leipzig

Publicat 11/09/2021 la 21:34 GMT+3

Julian Nagelsmann a revenit la Leipzig, dar din postura de antrenor al lui Bayern. Bavarezii s-au impus fără probleme, 3-1, în derbyul etapei a 4-a din Bundesliga.

Thomas Müller, Leroy Sané and Robert Lewandowski (from left to right) - FC Bayern München

Fără Konate și Upamecano, Leipzig va avea un sezon greu, defensiva fiind mult slăbită față de sezoanele trecute. Dacă până acum acest lucru a fost cât de cât mascat, contra lui Bayern, una dintre cele mai bune formații din lume, s-au văzut problemele avute de echipa lui Marsch.
Problema învingătoarei nu s-a pus în niciun moment, după ce Lewandowski a marcat din penalty încă din minutul 12.
Tânărul Musiala a ieșit la rampă în repriza a doua. După ce a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor, mijlocașul ofensiv a reușit un assist pentru Sane. Golul lui Laimer a fost un simplu foc de paie, scorul final fiind stabilit de Choupo-Moting, în prelungiri.
  • Leipzig - Bayern 1-3
Bayern revine pe locul secund, devansând-o pe Dortmund, care a întors de la 1-2 și 2-3 partida de pe terenul lui Leverkusen. Lider este Wolfsburg, singura formație care a obținut victorii în fiecare partidă din acest sezon.
Leipzig este pe 13 și a bifat deja a treia înfrângere stagională, iar lucrurile sună cum nu se poate mai rău pentru Dani Olmo&Co. Asta pentru că la mijlocul săptămânii viitoare începe Liga Campionilor, iar nemții vor merge pe terenul lui City, formație care și-a creat azi 27 de ocazii de gol în deplasarea de la Leicester.