Olimpiu Moruțan, meci magic pentru Pisa. Românul a învins-o de unul singur pe Cosenza

Actualizat 05/11/2022 la 17:18 GMT+2

Olimpiu Moruțan a făcut cel mai bun meci al său de când a fost împrumutat la Pisa, în liga a doua italiană. Mijlocașul român de 23 de ani a reușit o dublă în victoria contra lui Cosenza, 3-1.

Olimpiu Moruțan

Împrumutat de Galatasaray la Pisa, Moruțan a jucat foarte bine la debutul în Serie B, în august, reușind două pase decisive în meciul cu Cittadella.
De atunci, românul nu a mai făcut partide mari, dar azi și-a luat revanșa cu vârf și îndesat. Internaționalul nostru a reușit o dublă pentru echipa sa, în succesul contra lui Cosenza, 3-1. Moruțan a punctat în minutele 12 și 63 și a ajuns la 3 goluri și 3 assisturi în cele 10 meciuri jucate pentru noua sa echipă. Practic, mijlocașul român a ajuns deja la cifrele de sezonul trecut, când în 26 de meciuri pentru Galatasaray a avut tot 3 reușite și 3 pase decisive, în campionat.
Moruțan a rezistat pe teren până în minutul 69, când a fost înlocuit de Tramoni.
Pentru gazde, Marius Marin a fost și el titular, jucând toate cele 90 de minute, în timp ce Adrian Rus a fost rezervă neutilizată.
Cu acest succes, Pisa a adunat 5 meciuri la rând fără înfrângere în Serie B, dar e în continuare într-o poziție inconfortabilă: doar locul 13, la 3 puncte de retrogradare, din cauza startului foarte slab de stagiune.
Turneul ATP Masters de la Paris se vede în săptămâna 31 octombrie - 6 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).