Manchester City a învins sâmbătă pe Arsenal Londra cu 2-1, pe Emirates Stadium, în etapa a 21-a din Premier League, "cetăţenii" consolidându-şi poziţia întâi în clasament.
Bukayo Saka a deschis scorul pentru gazde în minutul 31, însă Riyad Mahrez a egalat în minutul 57 din penalty, pentru ca Rodri să înscrie în minutul 90+3 golul victoriei. Gazdele au terminat partida în zece oameni, după ce Gabriel Magalhaes a văzut cartonaşul roşu în minutul 59.
La final, Guardiola a ținut să își felicite adversara pentru jocul prestat, Arteta, fostul său elev, pregătind perfect meciul. Norocul a fost de partea lui City, însă, dar și contextul a făcut ca formația campioană să nu evolueze la potențial maxim.
Ligue 1
Un jucător adus în vară, aproape de despărțirea de PSG! Cu cine ar putea semna după doar 6 luni
"Felicitări lui Arsenal, au fost mai buni decât noi azi. Nu mai e aceeași echipă din sezonul trecut, chiar dacă a început slab și această stagiune. Dar acum sunt la alt nivel. E adevărat, au avut și avantajul că li s-a amânat meciul, au avut 6-7 zile să se recupereze după Norwich. Noi am avut o partidă grea la Brentford, iar azi nu am mai avut energie. Saka și Martinelli sunt greu de ținut, în condițiile în care nu ești proaspăt. Dar totul s-a schimbat în câteva minute, în repriza a doua. Știm ce înseamnă o astfel de victorie, în condiții dificile, pe Emirates, contra unui Arsenal care evoluează așa bine. Au fost mai buni, dar ăsta e fotbalul, câteodată câștigi și când nu ești mai bun decât adversarul", a spus Pep la final.
CITEŞTE ŞI:
HAALAND A DEZVĂLUIT, ÎN PRIMA ZI A ANULUI, UNDE SE VA TRANSFERA, DIN VARĂ: "VOI JUCA AICI"

Guardiola nu crede că avansul luat de City e decisiv

Cu victoria de azi, City are șansa să termine etapa a 20-a la peste 10 puncte față de a doua clasată, dacă derbyul Chelsea - Liverpool, de mâine, se termină la egalitate. Chiar și așa, Pep nu consideră că lupta la titlu e încheiată, lucru pe care l-a precizat de mai multe ori în săptămânile anterioare.
"V-am mai spus, nu e nimic jucat. Ok, avem 11 meciuri la rând câștigate, e o serie excelentă, dar mai sunt multe puncte puse în joc", a explicat tehnicianul catalan.
City dispune de cel mai bun lot din Premier League și, posibil, din lume, însă criza COVID-19 și-a pus amprenta pe evoluția de azi. Nu în ultimul rând, și programul extrem de încărcat a făcut ca "cetățenii" să nu mai pară la fel de în formă ca în rundele precedente.
"Uitați-vă pe banca avută azi, au fost 4 băieți de la Academie. Am avut multe cazuri de COVID-19 și multe accidentări în ultima perioadă. Acum Phil Foden a lipsit (n.r. acesta are coronavirus), Kyle (n.r. Walker) și Rodri abia au revenit în lot. Am fost extrem de obosiți azi, atât mental, cât și fizic", a mai spus Guardiola.
Arsenal este pe locul 4 în clasament, cu 35 puncte, iar City este lider, cu 53 puncte.
Arsenal, transfer neaşteptat! Arteta e pe urmele unui fost mare atacant al lui Chelsea