Prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0. Arsenal a dictat ritmul meciului în prima parte, și deși a avut mai multe ocazii de gol decât oaspeții lor, nu au izbutit să înscrie în poarta lui Pope. Cea de-a doua repriză a fost mult mai dinamică, și nu în sensul pe care elevii lui Mikel Arteta îl așteptau.
În minutul 58, Granit Xhaka a fost eliminat direct de arbitrul Graham Scott, iar mai apoi, în minutul 73 s-a deschis tabela dintr-un autogol al lui Aubameyang, care a dezamăgit în ultima vreme în Premier League. Nici colegii lui nu au reușit să o scoată pe Arsenal din zona periculoasă. În urma acestui rezultat, Arsenal continuă în subsolul clasamentului din Premier League, cu doar 13 puncte după 12 etape parcurse.
E cel mai "vânat" fotbalist din Premier League! 5 echipe din Europa, pe urmele jucătorului lui Spurs
IERI LA 14:12
Pentru trupa lui Mikel Arteta, în Premier League urmează meciul de pe teren prorpiu cu Southampton, iar mai apoi vizita la Everton pe Goodison Park, în etapa a 14-a. De partea cealaltă, Burnley va merge în vizită la Aston Villa în etapa intermediară, iar mai apoi vor primi vizita lui Wolves. Tot în această seară, Leicester i-a predat o adevărată lecție de fotbal lui Brighton, pe care a învins-o cu 3-0, grație unei duble a lui Maddison și unui gol a lui Jamie Vardy. Totuși, Vardy a fost și autorul celor două pase de gol la reușitele colegului James Maddison.

Arsenal – Burnley 0-1 | Echipele de start

• Arsenal (4-2-3-1) Leno; Bellerin, Holding, Gabriel, Tierney; Elneny, Xhaka; Willian, Lacazette, Saka; Aubameyang. Rezerve: Runarsson, Mustafi, Ceballos, Maitland-Niles, Willock, Smith Rowe, Nketiah.
  • Burnley (4-2-3-1) Pope; Lowton, Tarkowski, Mee, Taylor; Brownhill, Westwood; Brady, Rodriguez, McNeil; Wood. Rezerve: Peacock-Farrell, Pieters, Long, Dunne, Benson, Barnes, Vydra.
  • Arbitru: Graham Scott
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.