Chelsea a dominat prima repriză, dar cei care au intrat la puază în avantaj au fost "sfinții". Minamino a marcat în minutul 33 la singura acțiune periculoasă a gazdelor. Astfel, niponul a reușit performanța de a marca 2 goluri în 3 meciuri pentru Southampton, cu unul mai mult decât marcase în 19 apariții pentru Liverpool în Premier League.
În repriza secundă, tot Chelsea a început mai bine, iar în minutul 54 Mason Mount a egalat, după ce a transformat un penalty dictat în urma unui fault comis de Danny Ings. Mount a devenit al 25-lea jucător care marchează din penalty pentru Chelsea în era Premier League, nicio altă echipă neavând atât de mulți jucători care au reușit acest lucru.
Nici Van Dijk, nici Ruben Dias. Rio Ferdinand a numit cel mai bun fundaș central din Premier League
IERI LA 06:38
Southampton putea da lovitura, dar Vestergaard a nimerit doar bara în minutul 71. Chelsea a dominat finalul de joc continuat să domine, dar nu și-au mai creat ocazii foarte mari de a marca și s-a terminat 1-1, rezultat totuși dezamăgitor pentru formația londoneză, care are în față un program infernal.

Atletico Madrid-Chelsea la București | Tuchel se prezintă neînvins la confruntarea cu Simeone

În urma acestui rezultat de egalitate, Thomas Tuchel rămâne neînvins pe banca lui Chelsea, care rămâne pe locul 4 în Premier League cu 43 de puncte, dar ar putea fi depășită de West Ham sau Liverpool la finele acestei runde. De partea cealaltă, Southampton pune capăt seriei de 6 înfrângeri consecutive în Premier League și se află pe locul 13, cu 30 de puncte în cont.
Pentru Chelsea urmează partida extrem de importantă cu Atletico Madrid, din optimile Champions League, care se va juca la București. Londonezii vor juca astfel pentru a 4-a oară în România, după ce au mai fost în țara noastră în alte 3 rânduri, în calitate de adversar pentru CFR Cluj sau FCSB.
După partida cu Atletico, pentru Chelsea urmează un nou meci de foc. Echipa lui Tuchel va da piept cu Manchester United în Premier League, duminica viitoare, de la ora 18:30, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
United face din Pogba al doilea cel mai bine plătit jucător din istoria Premier League