Portar

Sam Johnstone (WBA)
Englezul de 27 de ani a salvat punctul echipei din Birmingham cu câteva parade superbe pe Etihad. Johnstone are de mai multe etape evoluții apreciate, dar la Manchester a fost ca un zid în fața asaltului de final al vicecampionilor. Sterling, De Bruyne și Gundogan au fost blocați rând pe rând. Crescut de Manchester United, Johnstone a făcut cel mai bun meci al sezonului împotriva lui Manchester City.
Klopp nu știe încă dacă se va putea baza pe brazilienii suspendați de FIFA. Cum a comentat decizia
10/09/2021 LA 11:58

Fundași

Mason Holgate (Everton)

Mason Holgate

Credit imagine: PA Sport

In lipsa fundașilor laterali Coleman și Digne, Ancelotti l-a trimis în banda dreaptă pe Holgate. Nu doar că a reușit să-l oprească pe Harvey Barnes, dar englezul a putut să și marcheze la Leicester. Este primul gol în Premier League pentru Holgate, care a jucat al 69-lea meci în tricoul lui Everton.
John Tarkowski (Burnley)
Partidă solidă și încă un meci, al 4-lea din ultimele 6 etape, în care Burnley nu ia gol. Tarkowski a fost pe Villa Park liderul defensivei lui Sean Dyche și pe stadionul unde Liverpool a luat 7 goluri în acest sezon Burnley a rezistat eroic.
Michael Keane (Everton)
Să-l ai ca adversar pe Vardy e foarte dificil, dar Michael Keane s-a descurcat foarte bine la Leicester. Liderul defensivei lui Ancelotti a fost un element de siguranța în unei echipei lăudate pentru forța de penetrare. Keane este la a 2-a partidă cinsecutivă în care își conduce aproape perfect defensivă și Everton nai bifează un meci dificil fără gol primit.
Ezgjan Alioski (Leeds)
Cine se întreabă ce caută Macedonia de Nord la Europeanul de anul viitor să-l umărească pe Alioski la Leeds. Jucătorul de bandă și-a adus aminte de perioada în care Zeman l-a transformat în extremă la Lugano și a marcat primul gol în Premier League în victoria lui Leeds, 5-2 cu Newcastle.

Mijlocași

Theo Walcott (Southampton)
Este o adevărată poveste de dragoste între Walcott și stadionul Emirates. Doar Van Persie și Giroud au dat mai multe goluri pe stadionul pe care Arsenal s-a mutat în 2006. Walcott a marcat de această dată pentru Southampton, dar magia continuă.

Arsenal - Southampton 1-1 | Rezumatul meciului

Ilkay Gundogan (Manchester City)
Manchester City este într-o perioadă cu evoluții oscilante, dar Gundogan a fost singurul care a jucat excelent împotriva celor de la West Brom. Mijlocașul central a muncit mult și a reușit să și marcheze.
James Harrison (Leeds)
Harrison marchează doar în meciuri cu 7 goluri și o face spectaculos! Englezul de 24 de ani este împrumutat de Leeds de la Manchester City și a înscris în înfrângerea cu 3-4 de pe Anfield și în ultimul succes al lui Bielsa, 5-2 cu Newcastle. Mijlocașul crescut de New York City are o dinamică deosebită de lovire a mingiei.

Leeds - Newcastle 5-2 | Rezumatul meciului

Atacanți

Marcus Rashford (Manchester United)
Solskjaer a mai fost salvat o dată! Manchester United a fost pentru a 6-a oară condusă în deplasare în acest sezon și tot pentru a 6-a oară a reușit să câștige. De această dată, Marcus Rashford a fost omul providențial pentru managerul norvegian. Atacantul englez a reușit o dublă în disputa cu ultima clasată, Sheffield United!
Roberto Firmino (Liverpool)
Firmino marchează prea puțin? Brazilianul a adus victoria lui Liverpool și a urcat echipa campioană pe primul loc în Premier League cu golul din minutul 90 al disputei cu Tottenham. Pe Anfield, Firmino a fost impulsionat de cei 2 mii de fani care i-au cântat numele și i-a răsplatit cu o reușită cu capul.

Liverpool - Spurs 2-1. Firmino îi duce pe "cormorani" în "paradis" cu un gol marcat în minutul 90

Pedro Neto (Wolves)
Nuno Espirito Santo construiește la Wolverhampton o nouă armată latină gata să se ia la trântă cu marile echipe din Premier League. În absența lui Raul Jimenez și cu un Adama Traore adormit, Pedro Neto e vârful de lance al viselor de pe Molineux. Portughezul de doar 20 de ani a luat la rând echipele londoneze. După ce a marcat cu Fulham și Arsenal, acum Pedro Neto a răpus-o și pe Chelsea cu un gol în minutul 95.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
FIFA, decizie dură: suspendă pentru acest weekend 11 jucători brazilieni din Premier League
08/09/2021 LA 16:19
Klopp: "Unii pot spune că Chelsea a fost 45 de minute cu 3 clase peste". Tuchel şi-a lăudat echipa
28/08/2021 LA 20:40