Echipele de start: #Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Fabinho, Henderson, Robertson - Alcantara, Wijnaldum, Jones - Salah, Firmino, Mane #Rezerve: Kabak, Milner, Origi, Oxlade-Chamberlain, Phillips, Adrian, Shaqiri, Tsimikas, Williams #Manager: Jurgen Klopp #Manchester City: Ederson - Cancelo, Stones, Dias, Zinchenko - Silva, Rodri, Gundogan - Mahrez, Sterling, Foden #Rezerve: Bernabe, Gabriel Jesus, Doyle, Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Steffen, Torres #Manager: Pep Guardiola

Premier League / Matchday 23
Anfield / 07.02.2021
În direct
Actualizări în direct

Actualizat 07/02/2021 la 20:21 GMT+2

Live comment icon
FLUIER FINAL! Seară de coșmar pentru Liverpool! Campioana a fost învinsă categoric, scor 1-4, de Manchester City. Alisson a comis două greșeli incredibile în numai 3 minute.
De notat că este prima victorie obținută de City pe Anfield după 18 ani.
Grație succesului de pe Anfield, City a făcut un pas uriaș către titlul de campioană. După 23 de etape, trupa lui Guardiola a acumulat 50 de puncte, cu 5 mai mult decât urmăritoarea Manchester United și cu un meci mai puțin disputat.
De cealaltă parte, Liverpool a ajuns la 3 înfrângeri consecutive pe Anfield, lucru care nu se mai întâmplase din 1963. "Cormoranii" ocupă poziția a 4-a, la 10 puncte în spatele liderului City.

Liverpool - Manchester City 1-4. Rezumatul meciului "șoc" de pe Anfield

83'
Manchester City
GOOOOOOOOL Manchester City! Phil Foden reușește o bijuterie, iar Liverpool este knock-out!

Liverpool - Manchester City. Phil Foden a înscris un gol splendid pe Anfield

76'
GOOOOOOOOOL Manchester City! Incredibil! Alisson greșește din nou, la 3 minute după ce i-a pasat direct lui Foden. Portarul lui Liverpool a trimis din nou eronat, către Bernardo Silva, în propriul careu, iar Sterling a marcat cu o lovitură de cap.
Mai jos, video cu cele două greșeli uriașe comise de Alisson:

Liverpool - Manchester City. Seară de coșmar pentru Alisson! A greșit la două goluri, în 3 minute

73'
GOOOOOOOL Manchester City! Alisson a degajat complet greșit, iar Foden a recuperat și a pornit către poarta lui Liverpoool. Puștiul lui City i-a pasat apoi lui Gundogan, iar germanul a reluat simplu în plasă și și-a trecut în cont "dubla" pe Anfield.
68'
Liverpool
Dublă-schimbare la Liverpool! Intră Shaqiri și Milner în locul lui Thiago Alcantara și Curtis Jones.
63'
Liverpool
GOOOOOOOL Liverpool! Mohamed Salah execută impecabil, cu un șut sub bara transversală, fără speranțe pentru Ederson.

Liverpool - Manchester City. Salah a restabilit egalitatea pe Anfield, din penalty

62'
Liverpool
Penalty pentru Liverpool! Ruben Dias l-a "agățat" de tricou pe Salah în careu, iar Michael Oliver a dictat lovitură de la 11 metri.
49'
GOOOOOOOL Manchester City! Ilkay Gundogan și-a luat revanșa pentru penalty-ul ratat! Mijlocașul "cetățenilor" s-a aflat la locul și momentul potrivit, după ce Alisson a respins șutul lui Foden. Complet scăpat din marcaj, germanul a pus latul și a trimis în plasă.

46'
A început repriza a doua pe Anfield!
Pauză pe Anfield! După primele 45 de minute, Liverpool și Manchester City se află la egalitate, scor 0-0.

37'
Scapă Liverpool! Gundogan a executat dezamăgitor de la punctul cu var. Mingea s-a dus mult peste poarta lui Alisson.

Liverpool - Manchester City. Gundogan a ratat un penalty în prima repriză

36'
Penalty pentru Manchester City! Fabinho l-a faultat în careu pe Sterling, iar arbitrul Michael Oliver a dictat lovitură de la 11 metri, fără să stea pe gânduri.
30'
Meci extrem de echilibrat pe Anfield! Manchester City conduce cu un singur procent la capitolul posesiei (51%-49%). Echipa mai activă pe faza ofensivă a fost Liverpool, care a trimis două șuturi către poarta lui Ederson. De cealaltă parte, trupa lui Guardiola a avut o singură acțiune periculoasă.
29'
Liverpool
Prima mare ocazie a meciului îi aparține lui Liverpool! Roberto Firmino a reușit să scape din marcajul fundașilor lui City și a finalizat acțiunea cu un șut violent, din voleu, de la marginea careului. Ederson a fost atent și a respins salvator de sub bara transversală.