Liverpool și Manchester United s-au întâlnit în această etapă din postura ocupantelor locurilor 1 ("diavolii") și 2 ("cormoranii"). A fost abia pentru a doua oară în istoria Premier League când marele derby al Angliei le găsește pe cele două formații în vârful ierarhiei. Precedentul derby în care cele două rivale ocupau aceste poziții a avut loc în aprilie 1997 (acum aproape 8700 de zile). United s-a impus atunci pe Anfield, 3-1, iar în cele din urmă și-a adjudecat titlul, din acel campionat mai fiind de disputat doar două etape în momentul desfășurării duelului direct.
Neînvinsă acasă în ultimele 67 de meciuri (ultimul eșec pe Anfield, în campionat, a fost cu Palace, în aprilie 2017 - 1-2 - dublă Benteke), Liverpool a început partida extrem de solid. Asta și pentru că venea după trei meciuri fără victorie și, așa cum a spus și Salah înainte de meci, jucătorii s-au concentrat ca niciodată la antrenamente, în această săptămână, pentru a întrerupe seria negativă.
După 25 de minute, dominarea totală a lui Liverpool s-a tradus în 8 șuturi spre poarta lui De Gea. De partea cealaltă, "diavolii" nu au reușit să trimită vreun șut spre buturile echipei lui Klopp. În cele din urmă, oaspeții nu au reușit să trimită pe poarta lui Alisson în primele 45 de minute, contraperformanță în ultimul an și o lună. În decembrie 2019, tot contra lui Liverpool, United "reușea o performanță" similară.
Chelsea dă asaltul asupra lui Juventus! Oferă 250 de milioane de € pentru cei mai valoroși jucători
Totuși, contrar cursului jocului, cea mai mare ocazie din prima repriză i-a aparținut lui United. După un fault asupra lui Shaw, Bruno Fernandes, singurul jucător din istoria Premier League care a câștigat de 4 ori într-un an calendaristic titlul de "jucătorul lunii", a executat excelent lovitura liber, iar mingea a trecut la câțiva centimetri de bara din dreapta lui Alisson.
În ciuda absențelor lui Van Dijk, Joe Gomez și Joel Matip din centrul defensivei, Liverpool s-a descurcat excelent în prima repriză. Rashford, unul dintre cei mai în formă jucători ai lui Solskjaer, a fost anihilat total de Jordan Henderson, atingând mingea de doar 7 ori în toată repriza întâi.

Fără șut la poartă în prima jumătate de oră, United a fost aproape să dea lovitura prin B.Fernandes

Omul primei reprize a fost, fără îndoială, Thiago Alcantara. Cifrele spun totul despre evoluția sa impresionantă.

United, ocazii mari pe final

Repriza secundă s-a desfășurat, mai mult sau mai puțin, după aceleași coordonate. Chiar dacă United a fost ceva mai prezentă în joc, în unele momente, ocaziile i-au aparținut tot lui Liverpool, cel puţin în prima parte. Firmino și Salah au ratat două bune ocazii, înainte ca Solskjaer să mute: l-a introdus pe Cavani în locul lui Martial, și el extrem de izolat. Totuși, francezul a avut alibiul unei accidentări, el fiind incert înainte de confruntarea de pe Anfield.
Introducerea uruguayanului a avut efectul scontat, chiar dacă el nu a fost implicat direct în vreuna din cele două mari ocazii ale lui United, din final. "Diavolii" şi-au adus aminte că sunt cea mai ofensivă echipă în deplasare în acest sezon (22 de goluri), iar 15 dintre acestea au venit în repriza secundă. Mai întâi, în minutul 75, Bruno Fernandes a ratat ocazia meciului, după ce a trimis din 7 metri, după o centrare perfectă a lui Shaw, în Alisson. Apoi, în minutul 83, după o incursiune în banda dreaptă a lui Wan Bissaka, Pogba a trimis, din 6 metri, puternic, dar Alisson a respins excelent. Ocaziile "diavolilor" au fost încadrate de un şut excelent al lui Thiago Alcantara, respins în corner de De Gea.
S-a terminat 0-0, iar Liverpool a bifat al 4-lea meci la rând fără victorie, în Premier League. De egalul dintre cele două mari rivale poate profita Manchester City, care are o serie fantastică şi care e văzută de mulţi specialişti principala favorită la titlu.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Klopp e gata de un transfer genial! Ia de la o rivală un fotbalist de titlu, pe o sumă simbolică