West Brom, autogol de la 20 de metri în meciul cu Leeds, în etapa a 16-a din Premier League

Actualizat 29/12/2020 la 22:24 GMT+2

Meciul dintre West Brom și Leeds, din etapa a 16-a din Premier League, a început cum nu se putea mai rău pentru formația gazdă, pregătită de Sam Allardyce.

Romaine Sawyers a fost protagonistul unui autogol complet neașteptat și rar întâlnit în fotbal. Mijlocașul lui West Brom și-a trimis mingea în proprie poartă cu o pasă eronată spre portar, de la 20 de metri.

Sawyers n-a văzut că Johnstone ieșise să primească mingea la marginea careului și a pasat înapoi destul de puternic. Goalkeeper-ul lui West Brom n-a mai putut să intervină, iar Leeds a primit un "cadou" încă din minutul 9 al partidei.
Meciul cu Leeds vine la numai 2 zile după ce West Brom a reușit să smulgă un punct uriaș pe Anfield, în compania campioanei Liverpool. Trupa lui Sam Allardyce a restabilit egalitatea târziu, în minutul 82, grație unei lovituri de cap expediate de Ajayi.
Înaintea etapei a 16-a, West Brom ocupa penultimul loc în Premier League, cu numai 8 puncte acumulate.
Rezumatul meciului West Brom - Leeds 0-5:

Leeds a "demolat" cu 5-0 West Brom, la numai 2 zile după ce trupa lui Allardyce a remizat pe Anfield

Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.