Etapa a 4-a a debutat în forță, cu o victorie a echipei Crystal Palace împotriva liderului Tottenham, cu scorul de 3-0. A fost un succes conturat în ultimele 15 minute, după ce echipa lui Nuno Espirito Santo a rămas în inferioritate. Tanganga a fost eliminat în minutul 58 pentru cumul de cartonașe galbene.
Până la meciul de senzație a lui Cristiano Ronaldo la revenirea lui pe Old Trafford, a strălucit un alt jucător, francezul Odsonne Edouard, care a intrat pe teren în minutul 84 și a marcat după 27 de secunde! Atacantul adus de Crystal Palace de la Celtic Glasgow a avut un debut de vis în Premier League, pentru că a dat și al doilea gol în prelungiri.
Newcastle a perfectat al 3-lea transfer al iernii! Pe cine plătesc saudiții 40 de milioane de €
ACUM 10 ORE
Profitând de eșecul echipei Tottenham, Manchester United a urcat pe locul 1 provizoriu în Premier League, cel puțin până la terminarea partidelor în care vor evolua Chelsea și Liverpool. Cristiano Ronaldo a revenit după 12 ani pe Old Trafford la nivelul numelui pe care și l-a creat în fotbalul mondial, de mare star. A marcat două goluri, chiar dacă primul a însemnat o simplă formalitate.

Cristiano Ronaldo a debutat în forță la Manchester United. Gol în prima repriză cu Newcastle!

"Diavolii roșii" s-au impus cu 4-1, iar Cristiano Ronaldo a devenit cel mai în vârstă marcator al echipei din ultimii 8 ani și jumătate, la 36 de ani și 218 zile. În februarie 2013, Ryan Giggs înscria la 39 de ani și 86 de zile, într-o partidă cu QPR. Portughezii au făcut legea la Manchester United, pentru că pe tabelă și-a făcut simțită prezenaț și Bruno Fernandes cu un gol de excepție, din afara careului. Scorul final a fost stabilit de Jesse Lingard.

Manchester City și-a luat revanșa cu Leicester

Derby-ul etapei s-a jucat la Leicester, echipa lui Brendan Rodgers primind vizita campioanei Manchester City. Jamie Vardy a reușit să marcheze la începutul reprizei secunde, dar golul lui a fost anulat pe motiv de ofsaid. Golul realizat de Bernando Silva în minutul 62 a fost însă perfect valabil. Manchester City a câștigat cu 1-0, iar Pep Gaurdiola & Co și-au luat astfel revanșa după înfrângerea din Supercupa Angliei.
Arsenal a spart gheața în etapa a 4-a, iar după un bilanț 0-9 după primele jocuri, a câștigat cu 1-0 cu Norwich. Unicul gol a fost înscris de Aubameyang. Prima victoria a sezonului a obținut-o și Wolverhampton, după ce s-a impus cu 2-0 pe terenul nou-promovatei. Sierralta (autogol) și Hwang Hee-Chan au semnat victoria "lupilor".
Brighton a dat lovitura în minutul 90 la Brentford, scor 1-0, cu un gol al lui Trossard. Într-o altă partidă, Southampton – West Ham United s-a încheiat fără goluri, 0-0.
În etapa a 4-a din Premier League mai sunt programate partidele Chelsea – Aston Villa (azi, ora 19:30), Leeds United – Liverpool (duminică, ora 18:30) și Everton – Burnley (luni, ora 22:00).
Mutarea lui Lingard la Newcastle, pe cale să pice! "Coțofenele" cred că United cere prea mult
ACUM 12 ORE
Noi reguli pentru echipele din Premier League. La câte cazuri de covid pot cere amânarea unui meci