Guardiola știe de ce Haaland n-a strălucit în duelul cu Real Madrid! "E cea mai dificilă poziție de pe teren"

Manchester City o va înfrunta în weekend, pe teren propriu, pe Luton, într-un meci contând pentru a 33-a etapă din Premier League. Înaintea partidei, Pep Guardiola i-a luat apărarea lui Erling Haaland, care a fost criticat dur de Rafael Van der Vaart după duelul cu Real Madrid.

Pep Guardiola și Erling Haaland

Credit imagine: Eurosport

Manchester City și Real Madrid au remizat marți seară, pe stadionul Santiago Bernabeu, scor 3-3, în meciul din manșa tur a sferturilor de finală ale Champions League.
După partida din Spania, Erling Haaland a fost criticat dur de Rafael Van der Vaart, care s-a arătat dezamăgit că marea vedetă a lui City a avut o prestație atât de ștearsă.
Pep Guardiola i-a luat apărarea jucătorului său astăzi, la conferința de presă dinaintea duelului cu Luton, care e programat sâmbătă, de la ora 17:00, pe Etihad. Antrenorul lui City a spus că norvegianul nu a strălucit pentru că a fost blocat foarte bine de fundașii lui Real Madrid.
"Haaland este un jucător tânăr, are lucruri pe care le poate îmbunătăți, dar îmbunătățirea este mai mult o problemă a echipei decât a lui. Nu a fost implicat? Am marcat trei goluri, dar el a avut doi fundași centrali în apropiere... Și nu este ușor. Este cea mai dificilă poziție de pe teren. Au fost doi contra unu, au fost foarte uniți și sunt fundași foarte buni", a declarat Pep Guardiola.
Citește și:

Guardiola, despre șansele lui Haaland de a câștiga Balonul de Aur

Tehnicianul a fost întrebat și despre posibilitatea ca Erling Haaland să ajungă să câștige un Balon de Aur în viitor, subiect care a fost comentat recent și de Jamie Carragher.
Guardiola a spus că atacantul mai are destul timp să crească și să-și îmbunătățească jocul înainte de a putea fi trase concluzii în ceea ce-l privește. De asemenea, antrenorul lui Manchester City a ținut să puncteze încă o dată că Haaland a fost un fotbalist extrem de important pentru echipa sa în stagiunea precedentă.
"Trebuie să joace mai multe minute, să învețe ce trebuie să facă. Dar obiectivul nu este Balonul de Aur, scopul este să câștige trofee și el a reușit. Am fi câștigat cinci trofee anul trecut fără el? E o întrebare retorică. Nu este vorba despre Erling sau despre orice alt jucător. Până când te retragi, poți fi mereu mai bun", a conchis Guardiola, citat de As.com.
Duelul dintre Manchester City și Luton este programat sâmbătă, de la ora 17:00, iar miercuri seară, de la ora 22:00, campioana din Premier League va primi vizita celor de la Real Madrid, în returul decisiv pentru calificarea în semifinalele Champions League.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo