Prima reacție a lui Wijnaldum după eliminarea Olandei de la Euro 2020! "Am fost neputincioși"

Bianca Dumitru

Publicat 27/06/2021 la 22:19 GMT+3

Olanda a fost eliminată de Cehia de la Euro 2020, fiind învinsă cu scorul de 0-2. La finalul meciului de la Budapesta, căpitanul olandezilor s-a arătat bulversat de modul în care s-a desfășurat partida din optimile competiției.

Wijnaldum, Dumfries, Blind

Chiar dacă era favorită, Olanda a pierdut meciul cu Cehia din optimile Euro 2020, scor 0-2, și a ratat șansa de a se califica în sferturile de finală ale competiției. Jucătorii lui Frank De Boer nu au impresionat în meci și nu au reușit să trimită niciun șut pe poartă, lucru care nu li s-a mai întâmplat olandezilor de cel puțin 40 de ani, într-un meci de la Campionatul European sau cel Mondial.
La finalul partidei disputate la Budapesta, Georginio Wijnaldum s-a arătat bulversat de rezultat, neștiind ce s-a întâmplat cu echipa sa care a arătat mult mai bine în partidele din faza grupelor.

Doar 10 pase pentru Wijnaldum

"Îmi trec o mulțime de lucruri prin minte. Le-am oferit golurile prea ușor, iar noi n-am reușit să finalizăm șansele avute. Ne-am simțit din ce în ce mai neputincioși după eliminarea lui De Ligt, a devenit tot mai greu să punem presiune pe ei. Chiar dacă aveam mingea, nu reușeam să facem ceva", a spus Georginio Wijnaldum, potrivit De Telegraaf.
Căpitanul Olandei nu a strălucit în fața Cehiei. Fotbalistul a reușit, conform statisticii, doar 10 pase pe tot parcursul celor 90 de minute ale meciului, mai puțin decât oricare alt jucător din naționala batavă din 1980 și până în prezent.