PSG s-a calificat în sferturile Cupei Franței! Mbappe, la al 6-lea sezon cu minim 30 de goluri

Dani Morar

Publicat 08/02/2024 la 00:11 GMT+2

PSG a trecut de Brest, scor 3-1, și s-a calificat în sferturile Cupei Franței. Mbappe, Danilo și Goncalo Ramos au marcat pentru echipa din capitală, care atacă tripla în acest sezon, având 8 puncte avans și în fruntea Ligue 1.

Axel Camblan (Brest) devant Kylian Mbappé (PSG)

PSG a obținut biletele pentru sferturile Cupei Franței, după victoria cu 3-1 în fața lui Brest. Campioana a condus cu 2-0 și a primit gol, dar a învățat din greșelile partidei de campionat, unde a fost egalată după ce a avut un avantaj identic.
Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 34. Zaire-Emery l-a găsit pe atacant în careu cu o pasă excelentă, iar acesta a finalizat cu un șut foarte puternic la colțul lung.
Mbappe a devenit primul jucător din campionatele de top care ajunge la minim 30 de goluri în acest sezon, în toate competițiile. El a avut nevoie de doar 29 de meciuri pentru a atinge această bornă. De asemenea, este al 6-lea sezon consecutiv cu minim 30 de reușite pentru Mbappe.
Parizienii și-au dublat avantajul 3 minute mai târziu, după o acțiune purtată de Ousmane Dembele în flancul stâng. Fostul jucător de la Barcelona a trimis pe jos, iar Danilo Pereira a atacat la colțul scurt și a trimis în poartă.
Brest a încercat să revină pe tabelă, la fel cum a făcut-o și în partida de campionat. Steve Mounie a înscris cu capul, după o centrare bună alui Pereira Lage, care a depășit apărarea adversă.
PSG nu a mai repetat greșeala din acea partidă și a închis meciul în prelungiri. Goncalo Ramos a trimis mingea în plasă din pasa lui Hakimi, stabilind scorul final.
PSG – Brest s-a încheiat 3-1, iar campioana Franței s-a calificat în sferturile Cupei, acolo unde își va afla adversara în urma tragerii la sorți.

• PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Danilo, Beraldo – Ruiz, Zaire-Emery, Vitinha – Dembélé, Mbappé, Barcola.
  • Brest: Coudert – Lala, Le Cardinal, Brassier, Locko – Camara, Martin, Magnetti – Doumbia – Satriano, Mounié.