PSG, un nou meci dezamăgitor. Wijnaldum i-a salvat în prelungiri pe parizieni de la înfrângere

Actualizat 05/12/2021 la 06:30 GMT+2

PSG a făcut un nou meci dezamăgitor în Ligue 1, obținând in-extremis un egal pe terenul lui Lens, scor 1-1. Wijnaldum a adus punctul pentru parizieni pe Stade Bollaert-Delelis, după un gol marcat în prelungiri.

Georginio Wijnaldum exulte après son but lors de Lens - PSG en Ligue 1, le 4 décembre 2021

Cu fiecare meci care trece, PSG arată mai rău. Deși s-a discutat că e nevoie de timp pentru ca noii jucători să se integreze în mecanismul lui Pochettino, devine tot mai clar că tehnicianul argentinian e depășit de situație și nu are datele pentru a face constelația de vedete de care dispune să evolueze la nivelul optim.
După remiza cu Nice, 0-0 pe teren propriu, la mijlocul acestei săptămâni, PSG a fost la un pas să piardă cu Lens. Fără Mbappe (intrat abia în minutul 70), dar cu Messi, Icardi și Di Maria în atac, oaspeții au arătat dezorientați. Deținătorul Balonului de Aur a făcut o nouă partidă slabă, rămânând la cota "1" în acest sezon de Ligue 1. În contrapartidă, Lewandowski, cel care a pierdut în fața lui Messi, a reușit o dublă azi cu Dortmund și a ajuns deja la 16 goluri, doar în campionat (25 de reușite, în 25 de partide, în toate competițiile).
Apatia și lipsa de organizare din jocul lui PSG a fost taxată de mai multe ori de Lens, dar Navas a fost în câteva rânduri decisiv. Fostul portar al lui Real Madrid nu a mai avut ce face în minutul 62, când Fofana a deschis scorul pentru gazde.
Pochettino a forțat cu Mbappe, pe final, dar eșecul a fost evitat in-extremis grație lui Wijnaldum, alt fotbalist intrat pe parcurs. Olandezul a fost servit ideal de Mbappe, în minutul 90+1, pentru o remiză nemeritată, după aspectul jocului.
Titlul nu e o problemă pentru PSG, care e lider, cu 13 puncte avans față de Marseille, dar echipa joacă mult sub așteptări și nu pare să aibă vreo șansă în UCL, acolo unde va întâlni în optimi o câștigătoare de grupă.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.