Real Madrid, succes mare pe terenul lui Sociedad! Benzema s-a "rupt"

Actualizat 05/12/2021 la 06:27 GMT+2

Real Madrid a obținut o victorie mare pe terenul lui Real Sociedad, scor 2-0. "Galacticii" l-au pierdut însă pe Benzema, cel mai bun jucător al echipei.

Benzema, lesionado ante la Real Sociedad

Formația lui Ancelotti a obținut un succe important în cursa pentru titlu, în contextul în care întâlnea o formație care, până acum 4 etape, a fost pe primul loc în La Liga. În plus, în această rundă Barcelona și Atletico Madrid pierduseră, astfel că formația blanco avea o șansă uriașă să se desprindă în fruntea clasamentului.
Partida de pe Reale Arena a început cum nu se poate mai prost pentru oaspeți, în contextul în care Karim Benzema, cel mai bun jucător din campionat, s-a accidentat. Acesta a trebuit să îi lase locul lui Jovic, dar din fericire pentru fanii Realului acest lucru nu s-a simțit în această seară.

După o primă repriză echilibrată, formația din capitala Spaniei a rezolvat partida în doar 10 minute. Jovic, atacantul care a dezamăgit atât de mult de la transferul de la Eintracht Frankfurt, a ieșit la rampă. L-a servit ideal pe Vinicius Jr, pentru ca apoi chiar el să își treacă numele pe tabelă și să rezolve, practic, partida.
În ciuda faptului că Betis a echilibrat mult disputa pe final, Courtois nu a fost niciodată în pericol real.
Formația lui Ancelotti se distanțează în fruntea clasamentului după acest succes, având 9 puncte avans față de locul secund, ocupat acum de Sevilla. Sociedad coboară pe 5, fiind la egalitate de puncte cu Atletico Madrid.
Pentru Real Madrid urmează duelul cu Inter, din Champions League, de pe Bernabeu. "Galacticii" au nevoie de un egal pentru a câștiga grupa, dar mult mai importantă pare, în acest moment, starea lui Benzema.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.