România U20 a pierdut la limită partida de la Arad împotriva Germaniei U20

Alex Masgras

Publicat 26/09/2022 la 19:53 GMT+3

România U20 a pierdut a doua partidă din această pauză internațională. Germania s-a impus cu 1-0, într-o partidă care a avut loc la Arad.

România U20 (sursă foto: pagina de facebook a echipei naționale)

Credit imagine: facebook

România U20 a pierdut partida de pe teren propriu cu Germania U20, scor 0-1, într-o partidă care s-a disputat la Arad.
Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 73 de Robert Wagner de la Freiburg. Fundașii României l-au ținut în joc pe german, care a profitat de șutul ratat al lui Aydin și l-a învins fără emoții pe Sava.
România a încercat pe finalul partidei să marcheze golul egalizator. În minutul 86, Doru Andrei de la FC Voluntari a avut o acțiune frumoasă, încheiată cu un șut parat de portarul oaspeților în corner. Un minut mai târziu, România a avut o nouă ocazie uriașă, dar șutul lui Perianu nu a prins poarta.
Naționalele U20 ale României și Germaniei s-au întâlnit și în urmă cu un an, atunci când selecționer era Bogdan Lobonț. În partida de pe 11 octombrie 2021, disputată în Germania, gazdele s-au impus cu 4-0.
Aceasta a fost a doua partidă a lui Daniel Pancu pe banca naționalei U20 a României. Săptămâna trecută, el a debutat cu o înfrângere în Cehia, într-o partidă pierdută de echipa noastră, scor 1-2.

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), Aleksander Mitrovici (CSC 1599 Șelimbăr)
FUNDAȘI: Dan Sîrbu (Farul Constanța), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Botond Gergely (Zalaegerszegi / Ungaria), Anton Andrei (AC Torino / Italia), Alexandru Pantea (FCSB), Costin Amzăr (SC Dinamo 1948), Gabriel Buta (FC Unirea Dej), Ionuț Mitran (CSM Slatina)
MIJLOCAȘI: Ovidiu Perianu (FC Botoșani), Aurelian Ciuciulete (Unirea Constanța), Andrei Pandele (Unirea Constanța), Nicolas Popescu (FC Voluntari), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Dragoș Iancu (FC Hermannstadt), Mario Bratu (ACS Petrolul 52), Doru Andrei (FC Voluntari)
ATACANȚI: Robert Mustacă (Concordia Chiajna), Ianis Stoica (FCSB), Toni Suciu (AFK Csikszereda), Luca Andronache (Farul Constanța)