România U21, victorie mare în cursa pentru EURO 2025! Cristian Mihai aduce victoria în Armenia

Actualizat 26/03/2024 la 15:01 GMT+2

Reprezentativa U21 a României a obținut 3 puncte muncite în deplasarea din Armenia. Elevii lui Daniel Pancu au câștigat cu 1-0, datorită golului marcat pe final de meci, de către Cristian Mihai, intrat de pe bancă. Această victorie îi duce pe "tricolori" pe primul loc în grupa din preliminaiile EURO 2025, cel puțin până la meciul Elveției din Albania.

Romania U21, Sursă: FRF.ro

Articol scris de Daniel Kerekes
"Tricolorii mici" au semnat prima ocazie bună a meciului din Armenia în minutul 4. Rareș Ilie a recuperat în jumătatea adversă, iar jucătorul de la Lausanne i-a pasat lui Louis Munteanu, a cărui șut plasat l-a întins serios pe portarul advers.
Munteanu a mai ratat o ocazie imensă, după o centrare a aceluiași Ilie, care l-a găsit pe atacantul Farului în careul mic. Fotbalistul împrumutat de la Fiorentina a finalizat cu capul, dar mingea, care a lovit și pământul, a nimerit bara transversală, în minutul 12.
Elevii lui Daniel Pancu nu au mai amenințat poarta adversă, după aceste două ocazii ale lui Munteanu, până la finalul primei reprize.
Louis Munteanu a scuturat plasa, până la urmă, în startul reprizei secunde, însă reușita a fost anulată din cauza unui presupus fault în atac al atacantului român. Acesta l-a împins ușor pe adversarul său direct înainte să-l învingă pe portarul Gor Matinyan.
Gazdele au ratat prima lor ocazie importantă în minutul 54. Gor Manvelyan a șutat peste poartă dintr-o poziție excelentă, după o pasă primită din flancul stâng. Minutul 65 a mai adus o ocazie a lui Louis Munteanu, care a fost la câțiva centimetri de gol, în urma unei execuții la firul ierbii.
Constantin Grameni a trimis un șut pe cadrul porții în minutul 86, dar execuția a fost plasată chiar pe centru, iar Matinyan a reținut fără probleme. Minutul 87 a adus al doilea cartonaș galben pentru armeanul Erik Simonyan. România a marcat în minutele de final ale partidei, în urma unei faze fixe. Cristian Mihai a deviat pe spate centrarea lui Grameni în minutul 89.
Această victorie propulsează România pe poziția de lider al grupei de calificare pentru Campionatul European de anul viitor, care se va desfășura în Slovacia. "Tricolorii" au în acest moment 2 puncte în fața Elveției, dar ocupanta locului 2 evoluează de la ora 18:00 împotriva Albaniei.