Steaua - Slatina 1-1 | Militarii sunt fără busolă în startul acestui sezon și evită înfrângerea în prelungiri

Maria Olteanu

Actualizat 25/09/2023 la 20:08 GMT+3

Steaua și Slatina au terminat la egalitate, 1-1, ultima partidă a etapei a 7-a din Liga 2. Trupa din Olt a condus încă din prima repriză, iar militarii au restabilit egalitatea târziu, în prelungiri, însă rămân cu o singură victorie în această stagiune.

CSA Steaua, foto: facebook

Ultima partidă din etapa a 7-a a Ligii 2 le-a adus față în față pe Steaua și CSM Slatina, în Ghencea. Militarii nu au un început de sezon așteptat, fiind înaintea confruntării pe locul 14, cu doar 7 puncte după șase meciuri jucate.
De partea cealaltă, adversarii din Olt erau mai bine clasați, pe locul 11, cu două puncte în față.
Prima mare ocazie a întâlnirii de la București a venit în minutul 6, pentru echipa vizitatoare. Frânculescu a respins greșit un șut expediat de Toma, iar Dragu l-a luat la țintă din doar câțiva metri, trecând pe lângă o mare șansă de a deschide tabela.
Slatina a fost echipa mai ofensivă în prima jumătate a partidei, iar până la pauză insistențele s-au concretizat în gol, în minutul 33.
Marin a șutat din interiorul careului și mingea a ajuns în colțul drept al porții lui Frânculescu, care nu a mai putut interveni, oaspeții preluând conducerea în fieful roș-albaștrilor.
1-0 a fost scorul pauzei, dar până la urmă militarii au revenit pe final de partidă.

Steaua câștigă un punct în prelungiri, în duelul cu Slatina

Imediat după întoarcerea de la cabine, Steaua a încercat restabilirea egalității. Sierra a expediat un șut puternic, de la 30 de metri, dar mingea a fost deviată în corner și echipa din Olt a scăpat cu fața curată. Mai departe, jocul s-a menținut sub semnul echilibrului, cu gazdele fugind după golul egalizator și cu oaspeții mulțumiți să păstreze minimul ecart.
Slatina a avut oportunitatea să închidă meciul în mare măsură și să marcheze pentru 2-0, dar Frânculescu a respins în lateral șutul lui Toma, de la 40 de metri.
La poarta cealaltă, Chipirliu a fost aproape de gol în minutul 73, dar a luat la țintă bara transversală, fără modificări pe tabelă.
Până la ultimul fluier, elevii lui Oprița au reușit să înscrie golul egalizator, în prelungirile partidei. Chipirliu l-a servit perfect pe Matei, cu o centrare lungă în careu, iar acesta din apropiere a introdus mingea în poartă, cu o lovitură de cap.
S-a terminat 1-1, iar după acest meci Steaua este pe locul 13, cu 8 puncte, iar Slatina pe 9, cu 10 puncte.

CSM Slatina
  • Titulari: Dincă - Mitran, Sălcianu, Mondragon, Pisăru - Matei, Toma D. - Răsdan, Doman, Marin - Dragu
  • Rezerve: Silveanu, Tegle, Gheorghe, Toma C., Donca, Ciocâlteu, Popa, Radu, Ion
  • Antrenor: Daniel Oprescu