#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 16-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit

Publicat 23/11/2021 la 15:09 GMT+2

Luni seară s-a încheiat a 16-a etapă a Ligii 1, prima din returul sezonului regulat. Eurosport.ro vă oferă astăzi radiografia rundei disputate în ultimele zile. Iată cine a impresionat și cine a dezamăgit.

Chindia Târgoviște - Rapid

Credit imagine: facebook

A 16-a etapă a Ligii 1 nu a provocat mari schimbări în clasament. FC Voluntari și FC Botoșani au făcut schimb de locuri în partea superioară a topului, în timp ce Sepsi și CS Mioveni au urcat câte una-două poziții în detrimentul celor de la Gaz Metan și FC U Craiova.
În medie, în cele mai multe partide din weekend-ul trecut s-au marcat câte două goluri. Doar în duelurile Chindia Târgoviște - Rapid, FC Argeș - Universitatea Craiova și FCSB - FC Botoșani s-a înscris mai mult, acestea fiind și meciurile cu cele mai interesante rezultate.
În urma acestei etape, Dinamo a ajuns la 13 partide fără victorie în campionat, în timp ce FCSB, care s-a despărțit recent de Edi Iordănescu, are 9 meciuri consecutive fără eșec în Liga 1.

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 16-A

Chindia Târgoviște - Echipa pregătită de Emil Săndoi a obținut un punct din meciul cu Rapid, încheiat cu scorul de 2-2, deși dâmbovițenii au evoluat o repriză întreagă cu doi oameni mai puțin pe teren. Mai mult decât atât, ambele goluri ale Chindiei Târgoviște au fost marcate după eliminările lui Corbu și Căpușă. Gazdele au fost la doar câteva zeci de secunde de victorie, giuleștenii reușind să înscrie golul egalizator în minutul 89, după o fază controversată.
Ianis Stoica - Fotbalistul de doar 18 ani al celor de la FCSB a avut un rol extrem de important în victoria cu 3-1, obținută în fața celor de la FC Botoșani. Mijlocașul a reușit un gol și o pasă decisivă în ultimele 15 minute de joc, contribuind semnificativ la rezultatul final. În urma prestației sale bune, Ianis Stoica a fost introdus și de LPF în echipa etapei, oficialii forului menționând că "este un jucător cu un potențial fantastic de creștere valorică".
Sepsi Sf. Gheorghe - Echipa lui Cristiano Bergodi a ajuns la 3 meciuri fără înfrângere în Liga 1, impunându-se în etapa a 16-a, cu scorul de 0-2, în fața celor de la Academica Clinceni. Covăsnenii au obținut vineri prima victorie în deplasare și au acumulat 17 puncte, urcând pe locul 11 al clasamentului.

#BUNIȘIRĂI | CINE A DEZAMĂGIT ÎN ETAPA A 16-A

Dinamo - În ciuda revenirii lui Mircea Rednic pe banca tehnică și a transferurilor realizate în ultimele săptămâni, echipa din Ștefan cel Mare nu reușește să câștige în Liga 1. "Câinii roșii" au ajuns la 13 meciuri fără victorie, fiind învinși în meciul din a 16-a etapă a campionatului de FC Voluntari, cu scorul de 2-1, după ce au condus cu 0-1, grație golului marcat de Deian Sorescu, în minutul 5. În ultimele 5 etape, dinamoviștii au obținut un singur punct și au nevoie urgentă de rezultate pozitive.
Universitatea Craiova - Echipa lui Laurențiu Reghecampf a ajuns la două înfrângeri consecutive în Liga 1. Deși au condus timp de 35 de minute în meciul cu FC Argeș, oltenii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Crețu din minutul 13 și au fost învinși cu scorul de 3-2, fiind acum la 14 puncte în spatele liderului din clasament, CFR Cluj, și la 6 puncte de FCSB, ocupanta poziției secunde.
Tiberiu Căpușă - Fotbalistul Chindiei Târgoviște a încasat două cartonașe galbene în mai puțin de 10 minute. Echipa lui Emil Săndoi rămăsese deja în inferioritate numerică după eliminarea lui Corbu, din minutul 33. În minutul 40, Căpușă a văzut primul cartonaș galben pentru proteste, iar în al doilea minut de prelungire al primei reprize l-a faultat pe Bălan și a fost eliminat, lăsându-și echipa în 9 oameni pentru o repriză întreagă.