După 6-0 în tur, FCSB s-a impus duminică seară la scor de forfait pe terenul celor de la Dinamo, grație golurilor marcate de Octavian Popescu (2'), Ianis Stoica (75') și Răzvan Oaidă (82'). Vicecampioana României a avut nevoie de doar 89 de secunde pentru a deschide scorul, la capătul unui contraatac.
La fel ca în meciul tur, Dinamo a rămas în inferioritate numerică cu aproximativ 10 minute înainte de pauză. Căpitanul Alexandru Răuță a încasat aseară două cartonașe galbene în doar 6 minute și a fost eliminat în minutul 35. Flavius Stoican a luat imediat măsuri pentru a-și întări echipa și l-a introdus pe teren, în minutul 39, pe Antoni Ivanov în locul lui Antonio Bordușanu.
Jucătorul transferat în urmă cu o săptămână de la Universitatea Craiova nu a rezistat pe teren decât câteva minute, fotbalistul accidentându-se la cap după un duel cu Darius Olaru și părăsind terenul cu ambulanța, fiind transportat de urgență la spital.
Reacția lui Toni Petrea după remiza dintre FCSB și FC Voluntari! Ce a spus despre meciul CFR-ului
14/05/2022 LA 20:48
Din fericire, potrivit informațiilor Sport.ro, starea mijlocașului bulgar nu este atât de gravă pe cât s-a crezut inițial. Medicii l-au externat după miezul nopții, precizând că Ivanov este în afara oricărui pericol, el suferind un hematom.

"S-au descurcat bine în 10"

După meciul din Ștefan cel Mare, tehnicianul roș-albaștrilor a declarat că nu e mulțumit complet de jocul formației sale, în contextul în care FCSB a tratat meciul destul de superficial la 1-0, după eliminarea lui Răuță. În cele din urmă, jucătorii lui Toni Petrea s-au trezit și nu au lăsat loc de surprize.
"A fost un meci disputat, cel puțin până la eliminare. Vreau să felicit pe Dinamo pentru că s-a descurcat bine în 10. Sunt fericit că am câștigat, ne-am propus acest lucru, dar nu a fost ușor. Probabil a fost și puțină relaxare din partea noastră după eliminare. Era 1-0 și am intrat într-un joc de uzură. Până la urmă am reușit să mai înscriem și nu s-a pus problema victoriei", a declarat antrenorul, care are acum în față o serie de partide mai ușoare, cel puțin pe hârtie.
Tehnicianul celor de la FCSB nu consideră că meciurile următoare sunt dinainte câștigate, fotbaliștii săi având nevoie să fie concentrați 100%, indiferent de adversar: "Nu aș spune că avem program ușor acum, jucăm cu formații din partea a doua a clasamentului."
Pentru FCSB, care este pe locul 2 în clasamentul Ligii 1, cu 51 de puncte, urmează duminică, de la ora 19:55, duelul cu FC U Craiova.
FCSB nu concepe să nu câștige meciul cu FC Voluntari! Anunțul lui Toni Petrea înainte de meci
13/05/2022 LA 13:22
Concentrare maximă sau noroc? Unde era FCSB fără golurile marcate după minutul 85
13/05/2022 LA 09:47