CFR Cluj a fost învinsă în această seară, cu scorul de 1-2, de Sepsi Sf. Gheorghe, în meciul pentru Supercupa României, trofeu care a ajuns în palmaresul covăsnenilor pentru prima dată în istoria clubului.
După meci, antrenorul campioanei României a vorbit despre prestația jucătorilor săi. Dan Petrescu a dezvăluit ce nu i-a plăcut și a pus presiune pe fotbaliștii de la CFR Cluj, amintind de meciul cu FC Pyunik, decisiv pentru calificarea în turul 2 preliminar al Champions League.
De asemenea, tehnicianul a spus și ce s-a întâmplat la finalul meciului, în timpul ceremoniei de premiere, când a rămas fără medalie.
Jucătorii de la CFR Cluj, dezamăgiți după eșecul cu FC Botoșani! "Fotbalul e nedrept"
ACUM 9 ORE
"Înainte de meci am spus că finalele nu se joacă, se câștigă. Noi am jucat mai bine, dar am pierdut. Practic, ne-am bătut singuri. La pauză, trebuia să avem 2 sau 3 la 0. Apoi, meciul se îndrepta spre penalty-uri. Dominam, dar la un corner mingea nu a mai ajuns în careu. Nu știu cum s-a întâmplat acea fază. Și am luat gol.
Toată lumea a vrut, două greșeli au făcut diferența. Nu am văzut faza eliminării lui Roger, dar dacă a fost roșu, sunt supărat, clar. La final, m-am dus în vestiar, am stat puțin la telefon și când am vrut să vin, mi-au spus că s-a terminat. Am pierdut medalia și tot ce era acolo.
Din punct de vedere financiar, meciul următor e vital. Jucătorii vor avea presiune. Va fi un meci extraordinar de greu chiar dacă lumea zice că e ușor", a declarat Dan Petrescu.

La rândul său, Mario Camora a explicat că este mulțumit de ceea ce au arătat coechipierii săi pe teren în această seară și a vorbit despre returul din preliminariile Champions League, următorul meci al campioanei României.
"Noi am început bine, am dat gol rapid, am controlat meciul și la ultima fază din prima repriză gol și din nou un gol pe contraatac pe care nu trebuia să-l primim. Toți suntem o echipă, trebuie să continuăm uniți, avem un meci miercuri pe care trebuie să-l câștigăm și trebuie să fim atenți.
Amicalele sunt amicale, oficialele sunt oficiale. Echipa a fost foarte bine, dar la ultima fază am primit gol. Nouă tot timpul ne-a cerut mister să facem acest pressing. Intrăm bine în joc, nu numai acum, în primele 15-20 de minute intrăm foarte bine. Încercăm să dăm gol cât mai repede și așa a fost. Trebuie să ne mobilizăm, victoriile aduc victorii.
Trebuie să ne ajutăm, să vorbim, să fim mai uniți ca niciodată. Avem un meci extrem de greu și vrem să trecem mai departe. Orice meci e important, aveam un trofeu pe masă, am vrut să-l câștigăm dar nu s-a putut și trebuie să vedem unde am greșit și să mergem mai departe", a spus Mario Camora.
Pentru CFR Cluj urmează miercuri, de la ora 21:30, returul cu FC Pyunik Erevan, din prima manșă preliminară a Champions League. Meciul este decisiv pentru calificarea în turul 2, după primele 90 de minute ale dublei, cele două echipe fiind la egalitate, scor 0-0.
CFR Cluj, a doua înfrângere în 5 etape! Campioana a pierdut cu scorul preferat al lui Dan Petrescu
ACUM 11 ORE
CFR Cluj caută înlocuitor pentru Debeljuh! Atacantul dorit a trecut pe la Bologna și Standard Liege