Sepsi Sf. Gheorghe și-a adjudecat în această seară Supercupa României, după ce a învins-o pe CFR Cluj, campioana României, cu scorul de 1-2, în primul meci cu VAR din țară.
CFR Cluj a început meciul în forță, reușind să deschidă scorul încă din minutul 2. După o aruncare de la margine, Dugandzic i-a pasat mingea lui Păun, care a înscris cu un șut de la 14 metri.
În continuare, cele două echipe și-au împărțit ocaziile de gol. Cosmin Matei, transferat de Sepsi în această vară de la Dinamo, a ratat un șut în minutul 17, după o pasă a lui Dimitrov. Apoi, în minutul 28, Păun a rămas singur cu Niczuly, dar a ratat pasa pentru Dugandzic, iar mingea a fost degajată de Dimitrov.
Dinamo are un nou administrator special! Cine e favorit acum să fie numit antrenor
20/07/2022 LA 15:05
După doar 3 minute, Deac a șutat, însă balonul a fost respins de portarul covăsnenilor, ajungând din nou la Deac, care a trimis de această dată mingea pe lângă bară.
În ultimele secunde ale primei reprize, Dimitrov a trimis mingea în careul clujenilor, iar Matei a trimis-o în poartă, restabilind egalitatea.
În partea a doua a meciului, Sepsi a avut o ocazie importantă în minutul 67, când Golofca a centrat, iar balonul a căzut în mijlocul careului, de unde Muhar a degajat înainte ca Tudorie să poată șuta.
În minutul 79, Petrila a trimis balonul în careu pentru Jefte, dar Mitrea a respins din fața fotbalistului transferat de campioana României de la Farul Constanța.
Echipa lui Cristiano Bergodi a preluat conducerea pe tabelă în minutul 85, prin Rondon, fostul jucător al celor de la CFR Cluj, care a înscris cu capul după o centrare a lui Ștefănescu.
Sepsi Sf. Gheorghe, deținătoarea Cupei României, a câștigat astfel și Supercupa, furnizându-i echipei lui Dan Petrescu o înfrângere pe care antrenorul nu o concepea la conferința de presă dinaintea partidei.
CFR Cluj a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Roger a primit cartonașul roșu în minutul 90+1, după ce și-a lovit un adversar cu cotul.

CFR Cluj 1-2 Sepsi Sf. Gheorghe

Echipele de start din Supercupa României:
CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Graovac, Matias, Camora - Bordeianu, Păun, Muhar - Deac, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Sava, Brucic, Roger, Yeboah, Betancor, Bălan, Hoban, Gîdea, Itu
Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Bărbuț, Aganovic, Păun, Matei - Ștefănescu, Tudorie
Rezerve: Began, Ion Gheorghe, Francisco Santos, Ispas, Damașcan, Ciobotariu, Ninaj, Golofca, Rondon
FC Hermannstadt l-a transferat pe primul jucător mexican din istoria campionatului României
20/07/2022 LA 13:45
Florin Tănase nu mai e dorit la FCSB! Fotbalistul, aproape de un transfer în China. Unde e așteptat
20/07/2022 LA 12:38