Dinamo a fost învinsă, în această seară, cu scorul de 2-0, de CS Mioveni, într-o partidă din a cincea etapă a play-out-ului Ligii 1.
Dinamoviștii au avut primele ocazii ale partidei. În minutul 5, mingea a ajuns la Jonathan Rodriguez, care a șutat din afara careului, însă balonul a fost deviat și nu a găsit spațiul porții. După doar 3 minute, Filip a trimis mingea în careu după o lovitură liberă, dar Garutti a respins balonul din fața lui Pierret.
În minutul 17, gazdele au avut șansa de a deschide scorul prin Rusu, la care mingea a ajuns după un șut slab al lui Coșereanu, dar atacantul a fost luat prin surprindere și a ratat.
Dinamoviștii, concentrați pe barajul cu Universitatea Cluj! "E singurul lucru care ne preocupă"
În prima repriză a mai fost o singură ocazie importantă, în minutul 27, când Balaur a ratat să trimită mingea în poartă cu capul, după o lovitură liberă, deși era singur cu Eșanu.
După pauză, Trif i-a pasat foarte bine lui Rusu în fața porții, însă acesta din urmă nu a ajuns la balon și nu a putut să profite de această ocazie.
Ulterior, dinamoviștii au avut cea mai mare ratare a partidei, Grădinaru șutând după o centrare în careu, fără ca mingea să prindă însă spațiul porții. În minutul 63, jucătorii lui Dusan Uhrin au trecut din nou pe lângă gol, de această dată prin Irobiso, care deși a primit balonul într-o poziție ideală, nu a putut să șuteze.
După mai puțin de 10 minute, CS Mioveni a preluat conducerea. Panait a deschis scorul după o lovitură liberă, când a primit balonul de la Garutti și a șutat fără ca Eșanu să mai poată face ceva.
În minutul 79, Dinamo a rămas în inferioritate numerică după ce Irobiso a văzut cartonașul roșu, iar după doar 5 minute, echipa lui Pelici și-a dublat avantajul. Sanoh l-a învins pe goalkeeper-ul alb-roșiilor cu un șut de la marginea careului, stabilind scorul final.
În urma acestui rezultat, piteștenii au acumulat 25 de puncte și ocupă locul 12 al clasamentului, iar "câinii roșii" au rămas, cu 13 puncte, pe locul 14, și nu mai au nicio șansă să scape de baraj.
Pentru CS Mioveni urmează deplasarea pe terenul celor de la Academica Clinceni, în timp ce Dinamo va juca la Gaz Metan Mediaș.

Echipele de start

• CS Mioveni: Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Rădescu, Panait, Lixandru, Trif - Buziuc, Rusu, Coșereanu
  • Dinamo: Eșanu - Grădinaru, Jovanovic, Carp, Moura - Crețu, Pierret, Rodriguez, Filip - Morar - Irobiso
Turneul ATP de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Iuliu Mureșan va pleca de la Dinamo la finalul sezonului! Se știe deja cine va fi președinte
ACUM 5 ORE
Final în play-off-ul Ligii 2! Petrolul și Hermannstadt revin în Liga 1, U Cluj și Chiajna, la baraj
15/05/2022 LA 15:02