Rapid a obținut în această seară prima victorie după 5 etape în Liga 1. Giuleștenii s-au impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la CFR Cluj, într-un meci din cea de-a 12-a etapă a campionatului. Rapid a deschis scorul în minutul 27, când Albu i-a trimis o pasă excelentă lui Bălan, care a scăpat nemarcat spre poartă, șutând pe jos fără a-i da vreo șansă goalkeeper-ului oaspeților.
În minutul 55, rapidiștii au profitat de o greșeală în apărarea campioanei României și și-au mărit avantajul prin Bălan, după un assist al lui Sefer. În urma acestui rezultat, Rapid a acumulat 21 de puncte și a urcat pe locul 5 al clasamentului, nemaiputând fi depășită decât de Universitatea Craiova, care o înfruntă luni, de la ora 20:30, pe Academica Clinceni.
Ciprian Deac, speriat de FC Floriana. De ce se teme mijlocașul lui CFR înaintea meciului din Malta
19/08/2020 LA 09:52
De cealaltă parte, CFR Cluj este în continuare pe prima poziție, cu 30 de puncte, cu 6 mai mult decât FCSB și FC Voluntari, care completează în acest moment podiumul. FC Botoșani se poate apropia la 5 puncte de campioana României, în cazul unei victorii în fața Chindiei Târgoviște, în meciul de mâine.

Ciprian Deac, dezamăgit de prestația CFR-ului în meciul cu Rapid

"Așa-i când tratezi fotbalul cum l-am tratat noi azi. Te pedepsește. S-au dăruit și au câștigat, și-au dorit mai mult. Noi am intrat în acest meci pe vârfuri și s-a văzut. Fotbalul nu se mai joacă demult pe hârtie. Au alergat, s-au luptat. Rapid e un club mare în România, cu galerie frumoasă. Cu toate că nu au fost mulți suporteri.
Nu se poate șterge cu buretele ceea ce simt eu pentru Rapid. Sunt de mic rapidist, e o echipă dragă. Mi-aș dori ca Rapid să fie în play-off. Eu cred că merită să fie acolo. Trebuie să ne trezim în vederea următorului meci, să ne dăm câteva palme. Să sperăm că ne trezim până la meciul de joi. Cred în calificare, se poate întâmpla orice", a spus Ciprian Deac după meciul de duminică seară.
Ciprian Deac, despre drama trăită la CFR Cluj în acest sezon: "Eram 100% că o să ies pozitiv!"
04/08/2020 LA 04:51