Derby-ul Craiovei a început sub o tensiune uriașă, amplificată pe tot parcursul săptămâni de oficialii celor 2 echipe, dar mai ales de suporteri. Aceștia au oferit un show pirotehnic în tribune, iar partida a fost întreruptă în minutul 10, până când fumul provenit de la torțe și fumigene s-a ridicat.
Pe gazon, cei de la CSU au fost mai prezentă în jumătatea adversă, dar ocaziile clare au lipsit. Bancu a șutat periculos în minutul 23, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă. Ultima șansă a primei părți i-a aparținut lui Scrieciu, dar șutul acestuia a fost blocat de apărătorii adverși.

Partea secundă a început cum nu se putea mai bine pentru echipa lui Reghecampf, care a deschis scorul în minutul 47. Dan Nistor a recuperat o minge la marginea careului după o eroare a lui Diallo și a șutat imparabil pentru 1-0. Formația lui Adrian Mutu a fost nevoită să iasă la joc, dar realizările au fost puține în plan ofensiv.
Mai mult, U Craiova 1948 a rămas în 10 oameni în minutul 72, Campagno fiind eliminat direct după ce l-a lovit cu palma în față pe Pigliacelli. Cu un om în plus și cu avantaj pe tabelă, CSU a gestionat fără probleme finalul de meci, oamenii lui Mutu neavând nicio șansă clară de egalare. De altfel, jucătorii "Briliantului" nu au tras nici măcar o dată pe spațiul porții în această seară.
Soarta partidei a fost pecetluită în minutul 85, când Baiaram a făcut 2-0 după o pasă ideală a lui Nistor, care a fost cel mai bun jucător de pe teren.
Așadar, fără să strălucească, CSU Craiova a obținut o victorie importantă, legând din nou 2 succese consecutive în Liga 1 și ajungând pe poziția a 5-a în clasament, cu 19 puncte, cu 11 mai puține decât liderul CFR Cluj, care a trecut la limită de Gaz Metan Mediaș, într-un meci disputat tot astăzi. În etapa viitoare, formația lui Reghecampf va juca pe teren propriu contra ultimei clasate, Academica Clinceni.
De partea celaltă, echipa lui Mutu a ajuns la 6 meciuri consecutive fără victorie în campionat și ocupă locul 13, cu 9 puncte. După pauza competițională, U Craiova 1948 va juca în deplasare cu UTA.
Basarab Panduru revine în fotbalul românesc pentru a pune umărul la câștigarea titlului
23/10/2021 LA 11:42
19/10/2021 LA 11:05