Articol scris de Dani Morar
CFR Cluj a întâlnit-o pe Farul Constanța, în derby-ul etapei a 7-a. Meciul a început tare, iar în minutul 10 a avut loc o fază controversată. Ardelenii au reușit să înscrie, dar golul a fost anulat și s-a dictat penalty tot în favoarea lor. Reluările au arătat că golul a fost înscris din poziție de offside, însă înainte de asta, Popescu, de la Farul, a comis un henț.
S-a dat penalty pentru CFR Cluj, după mai multe minute în care s-a consultat VAR-ul. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Malele, iar ardelenii au preluat conducerea.
Victor Pițurcă și-a ales favorita la titlu! "Jucătorii nu sunt grozavi, dar sunt numeroși"
ACUM 7 ORE
Jucătorii lui Dan Petrescu își puteau dubla avantajul, dar Hoban a trimis cu capul direct pe direcția portarului, după ce primise o centrare foarte bună. Tot CFR a fost mai periculoasă, dar șutul puternic expediat de Păun a fost respins de Aioani.
Farul a avut prima ocazie mare abia la jumătatea primei reprize. Sîrbu a centrat pe jos, dar finalizarea lui Alibec, cu călcâiul, nu a prins ținta. Constănțenii au egalat în minutul 34, după o nouă fază analizată de VAR. Pitu a primit o pasă peste apărarea adversă și a rămas singur cu portarul, finalizând simplu. Golul a fost anulat pe motiv de offside, dar s-a revenit asupra deciziei după consultarea arbitrajului video.
Până la pauză, fiecare echipă a mai avut câte o ocazie. Pitu a tras din afara careului, fără mari emoții pentru ardeleni, iar Hoban a mai irosit o ocazie, tot după o lovitură de cap slabă.

Alibec a avut șansa de 2-1 după o pasă primită în adâncime. Atacantul a încercat un lob, dar Scuffet a prins. Chiar și așa, Farul a reușit să preia conducerea, prin golul lui Louis Munteanu. Fotbalistul împrumutat de la Fiorentina a finalizat superb, cu un șut sub bară.
Același Louis Munteanu a mai înscris o dată și a reușit dubla. Acesta a reușit o preluare bună, a driblat cu dreptul și a finalizat cu stângul, la colțul lung, dând dovadă de multă finețe. 3-1 pentru Farul a fost și scorul final al partidei, iar campiona pierde teren în lupta de la vârful clasamentului.
Farul Constanța revine pe primul loc în SuperLiga, la egalitate de puncte cu Rapid. Echipa antrenată de Gică Hagi are un golaveraj superior: 9-4, față de 8-4 al giuleștenilor. CFR Cluj este pe locul 9, cu doar 9 puncte după 6 meciuri disputate.
OFICIAL | Adrian Păun s-a despărțit de CFR Cluj. Mijlocașul va evolua la Hapoel Be'er Sheva