Napoli, OUT de la FC U Craiova după ratarea play-off-ului?! Antrenorul dorit în Bănie + Reacția conducerii

FC U Craiova a debutat cu o victorie în play-out în acest sezon, câștigând cu scorul de 3-0 meciul cu CS Mioveni. La finalul partidei, Nicolo Napoli nu s-a prezentat la interviuri, iar presa din țară a anunțat că șefii oltenilor ar vrea să-l dea afară pe antrenorul italian.

Nicolo Napoli (FC U Craiova)

Credit imagine: Facebook

FC U Craiova a câștigat meciul cu CS Mioveni, scor 3-0, din prima etapă a play-out-ului SuperLigii. Oltenii sunt lideri în clasamentul din grupa de retrogradare, având 23 de puncte.
La finalul partidei cu Mioveni, antrenorul celor de la FC U Craiova nu a participat la interviuri. Nicolo Napoli, care se află la al nouălea mandat pe banca echipei din Bănie, a fost ironizat în ultima vreme pentru modul în care vorbește limba română, iar acum a refuzat să mai dea declarații.
Conform GSP, italianul ar sta pe un butoi cu pulbere. După ratarea play-off-ului, patronul oltenilor ar fi decis să-l dea afară pe Napoli, iar demiterea ar fi trebuit să aibă loc la finalul partidei cu argeșenii, în cazul în care FC U Craiova ar fi fost învinsă.
Tehnicianul italian și-a salvat, pentru moment, postul, dar conducerea clubului i-ar fi găsit deja un înlocuitor. Potrivit sursei citate, antrenorul dorit în locul lui Nicolo Napoli la Craiova este Nicolae Dică, cel care o pregătește în prezent pe CS Mioveni.
Cel mai probabil, schimbarea în staff-ul tehnic ar urma să se producă la vară, la finalul sezonului, ținând cont de faptul că Dică a antrenat deja două echipe în actuala stagiune, FCSB și CS Mioveni, nemaiputând să preia o altă formație.
Citește și:

Prima reacție a FC U Craiova despre demiterea lui Napoli

După apariția acestor informații în presă, oficialii celor de la FC U Craiova au reacționat, infirmând zvonurile privind demiterea lui Nicolo Napoli. Conducerea oltenilor a anunțat că acesta mai are contract și că înțelegerea va fi dusă la final.
"Nu știm de unde apar aceste informații, însă nu este absolut nimic adevărat. Nicolo Napoli are contract cu FCU Craiova, iar acesta va fi respectat. Nu s-a pus nicio secundă problema demiterii. Nu înțelegem de unde apar invenții legate de alți antrenori. Îl respectăm pe Nicolae Dică, dar nu se pune problema să vină la FCU.
În privința absenței lui Nicolo Napoli de la interviuri, înaintea și după meciul cu CS Mioveni, conducerea a luat hotărârea ca pentru o mai bună înțelegere a declarațiilor, în viitorul apropiat, să apelăm, cel mai probabil, la un translator", au spus șefii clubului din Bănie, conform sursei citate.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo