Eurosport
Transfer de senzație în SuperLiga! Un atacant care a fost coleg cu Adrian Mutu a venit în România
De
Publicat 23/02/2023 la 15:23 GMT+2
Junior Tallo, un atacant cu 8 selecții la naționala Coastei de Fildeș, a semnat cu FC Botoșani. Ivorianul are în CV echipe precum AS Roma, Inter sau Lille și a fost timp de jumătate de an coleg cu Adrian Mutu, la Ajaccio.
Junior Tallo, pe vremea când evolua pentru AS Roma
Credit imagine: Eurosport
Perioada de transferuri s-a terminat de ceva vreme în România, dar cluburile din SuperLiga încă se pot întări prin aducerea unor jucători liberi de contract. Conform gsp.ro, FC Botoșani l-a convins pe ivorianului Junior Tallo să vină în România.
Atacantul de 30 de ani va semna un contract valabil până la finalul sezonului, cu posibilitatea de prelungire pe încă un an. În prima parte din acest sezon, Tallo a jucat la maghiarii de la Ujpest (11 meciuri și un gol în campionat), de care s-a despărțit în luna ianuarie.
Junior Tallo a fost coleg cu Mutu și Alibec
Junior Tallo s-a născut în Coasta de Fildeș, dar a ajuns la o vârstă fragedă în Europa, la Chievo Verona. Ulterior a trecut pe la echipa a doua a celor de la Inter, unde a fost coleg cu Denis Alibec. În Italia a mai jucat la Roma și Bari, pentru capitolini bifând și 3 prezențe în Serie A.
În 2013 a ajuns în Franța, la Ajaccio, unde în a doua jumătate a sezonului a fost coechipier cu Adrian Mutu. În Ligue 1 a adunat 62 de meciuri pentru Ajaccio, Bastia și Lille, marcând 11 goluri. Cariera sa a luat-o la vale în 2017, când a plecat de la Lille. De atunci a mai jucat la Vitoria Guimaraes, FC Chambly, Samsunspor și Ujpest. La numai 30 de ani, Tallo speră să-și relanseze cariera în România, iar FC Botoșani este clubul ideal pentru asta, moldovenii fiind recunoscuți pentru "resuscitarea" unor jucători cu CV-uri bogate.
În perioada în care a jucat în Ligue 1, Junior Tallo prins și prima reprezentativă a Coastei de Fildeș. A adunat 8 selecții, dintre care 4 au venit la Cupa Africii din 2015, pe care ivorienii au câștigat-o la penalty-uri în fața Ghanei (Tallo a fost introdus în minutul 120 pentru a executa un penalty, dar a ratat).
Promo
Promo