Rrahmani va înfrunta România în preliminariile EURO și e lăudat în străinătate, după golurile cu Dinamo: "De neoprit"

Romeo Ene

Actualizat 02/09/2023 la 15:28 GMT+3

Albion Rrahmani a devenit deja apreciat în Giulești după ce a înscris 4 goluri în primele sale 2 meciuri. Atacantul de 23 de ani a marcat de 2 ori cu FCU Craiova și de 2 ori cu Dinamo, în derby-ul câștigat de rapidiști cu 4-0. El l-a înlocuit pe Marko Dugandzic, accidentat înainte de meci.

Albion Rrahmani, sursa: facebook FC Rapid 1923

Rrahmani a fost tituralizat de Cristiano Bergodi în derby-ul cu Dinamo și a fost unul dintre jucătorii decisivi. Atacantul a deschis scorul în minutul 35, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri și a marcat golul 4, în minutul 82, după o pasă primită din partea lui Funsho Bamgboye.
El a fost convocat la naționala statului Kosovo și va evolua împotriva naționalei României, la București, pe 12 septembrie, în preliminariile Campionatului European 2024. Presa din Albania și din țara sa natală apreciează evoluțiile atacantului și are numai cuvinte de laudă la adresa sa.
El este văzut drept un jucător ce poate ajunge la cel mai înalt nivel, ținând cont de faptul că are doar 23 de ani, iar Rapid ar putea să obțină pe viitor o sumă importantă de transfer.
"Rrahmani devine o vedetă în România. A încheiat derby-ul cu Dinamo cu două goluri marcate. Rrahmani a debutat cu două goluri în România, iar acum a repetat performanța și la al doilea meci", precizează Telegrafi Sport.

Rrahmani, lăudat de toată lumea după primele meciuri la Rapid

Jucătorul din Kosovo a fost cumpărat de Rapid contra sumei de 600.000 de euro și a reușit să marcheze de 4 ori într-un meci și jumătate. El a fost trimis pe teren de Bergodi la pauza meciului cu FCU Craiova și a jucat tot meciul cu Dinamo.
"Kosovo e binecuvântată! Acest tip e de neoprit, Rrahmani a marcat din nou pentru Rapid. Rapid a marcat patru goluri în derby-ul cu Dinamo. Internaționalul Rrahmani a marcat ultimul gol al meciului. Tot el a înscris și primul gol al partidei, din penalty", menționează și LIG Sport.
Reprezentativa statului Kosovo a anunțat lotul pe care îl va avea la dispoizție pentru duelul cu România, programat pe 12 septembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională. Selecționerul Primoz Gliha i-a chemat la lot pentru acțiunea din luna septembrie și pe doi jucători care evoluează în Superligă. Este vorba despre fotbalistul celor de la CFR Cluj, Ermal Krasniqi, și fotbalistul celor de la Rapid, Albion Rrahmani.
Kosovo va susține înaintea jocului cu România partida cu Elveția, în timp ce băieții lui Edi Iordănescu se vor duela cu Israel. Rrahmani nu a debutat încă pentru naționala din Kosovo, fiind rezervă la meciul tur cu România.
600.000 a plătit Rapid pentru transferul său, care l-a adus de la FC Ballkani. Aceasta este și cota sa pe site-ul Transfermarkt, semnând cu giuleștenii până în 2026.
Pe ce poziție termină România grupa de calificare pentru Euro 2024?

• ora 20:45 | ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus
Meciurile României din preliminariile Campionatului European 2024 vor fi transmise în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.