Stagiunea 2021-2022 se anunță una complicată pentru campioana Italiei, care a rămas fără Conte, Lukaku și Hakimi. Din fericire pentru fanii de pe Meazza, Lautaro Martinez va rămâne, iar doi dintre fotbaliștii aduși în această vară, Edin Dzeko și Hakan Calhanoglu, par că s-au integrat deja în mecanismul echipei lui Simone Inzaghi.
Azi, Inter nu a avut emoții cu Genoa, partida fiind jucată după primele 15 minute. Grație lui Hakan Calhanoglu, cel care a evoluat 4 ani în tricoul rivalei AC Milan și care a sosit pe Meazza în această vară, liber de contract, nerazzurrii s-au desprins la 2-0. Mai întâi, mijlocașul turc l-a servit ideal pe Skriniar, pentru ca apoi el să finalizeze, din assistul lui Dzeko.
Calhanoglu este primul jucător care reușește gol și assist pentru Inter, la meciul de debut în Serie A, de la Ibrahimovic. În 2006, suedezul reușea o performanță similară în fața Fiorentinei.
Decizia luată de șefii lui United, după ce Solskjaer a pierdut 3 din ultimele 4 meciuri
IERI LA 14:49

Dzeko a strălucit și el pentru Inter

Până la pauză, putea fi 3-0, dar golul marcat de Perisic a fost anulat de VAR pe motiv de offside. Dacă primul sfert de oră al partidei a fost extrem de animat, la fel s-a întâmplat și după minutul 75. Vidal a dus scorul la unul de neprezentare din pasa lui Barella, pentru ca apoi, în minutul 88, să îl servească excelent pe Dzeko, care se anunță un înlocuitor pe măsura lui Lukaku, plecat la Chelsea.
În celălalt meci jucat deja azi în prima etapă din Serie A, Sassuolo, cu Vlad Chiricheș titular, s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Verona.
Ligue 1
Messi, o dezamăgire la PSG. Total neașteptat: cum arată în acest moment cotele pentru Balonul de Aur