Lazio - Atalanta 3-3, după un meci spectaculos cu două penalty-uri și gol în prelungiri

Publicat 19/10/2019 la 18:57 GMT+3

Lazio și Atalanta au deschis etapa a opta din Serie A cu un meci senzațional. Atalanta a înscris de trei ori în prima repriză, dar Lazio a reușit să smulgă un egal pe final (3-3).

Lazio - Atalanta

Ștefan Radu a început ca titular la echipa de pe Olimpico și a pus umărul la revenirea extraordinară a jucătorilor lui Simone Inzaghi. Prima jumătate a meciului a fost dominată clar de Atalanta. Luis Muriel a interceptat pasa trimisă în interiorul careului de Robin Gosens și a înscris cu un șut în colțul din dreapta al porții (min 23). Columbianul a dublat avantajul oaspeților peste numai cinci minute, cu o exceuție înșelătoare din lovitură liberă. Alejandro Gomez a dus scorul la 3-0 în favoarea Atalantei, după o pasă trimisă de Toloi.
După pauză, Lazio a reușit să revină pe tabelă în mod spectaculos. Immobile a transformat cu brio o lovitură de pedeapsă (min 69), pe care tot el o obținuse. Peste numai un minut, Joaquin Correa a primit balonul de la Immobile, a sprintat spre poarta Atalantei și a înscris cu un șut puternic care a scuturat plasa lui Gollini. În minutul 90+2, Lazio a obținut încă un penalty, pe care același Immobile l-a executat cu succes. Jucătorii lui Simone Inzaghi se află pe locul șase, după opt partide disputate în campionatul Italiei. De cealaltă parte, Atalanta încheie podiumul din Serie A, cu 17 puncte acumulate.