AS Roma, echipă pregătită de antrenorul portughez Jose Mourinho, a obţinut o victorie categorică în deplasare, cu scorul de 4-1, în faţa puternicei formaţii Atalanta Bergamo, sâmbătă, într-o partidă din cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Italiei.
Atacantul Tammy Abraham a reuşit o dublă pentru "capitolini", în minutele 1 şi 82, celelalte goluri fiind marcate de Nicolo Zaniolo (24) şi Chris Smalling (72) pentru învingători, respectiv Bryan Cristante (45+1 - autogol).

Mourinho a fost extrem de mulțumit de Abraham, fotbalist pentru care a insistat să fie transferat de la Chelsea. Vârful britanic are deja 6 goluri în Serie și 6 în Conference League, dar "Specialul" e sigur că atacantul poate mai mult.
"E capabil să înscrie 20 de goluri pe sezon. Sunt foarte fericit cu Tammy", a spus tehnicianul lusitan după meci.
La finalul acestui meci, cel mai bun de la sosirea lui Mourinho pe banca tehnică, AS Roma a revenit provizoriu pe poziţia a cincea a clasamentului, apropiindu-se la cinci puncte de SSC Napoli, ocupanta poziţiei a patra, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.
Napoli va juca duminică, în deplasare, cu AC Milan (locul 2), în derby-ul etapei a 18-a din Serie A.
Atalanta, care venea după şase victorii consecutive în campionat, a rămas pe ultima treaptă a podiumului, cu un avans de un punct faţă de Napoli.
Rezultatele de azi din Serie A:
  • Atalanta - Roma 1-4
  • Bologna - Juventus 0-2
  • Cagliari - Udinese 0-4*
*Răzvan Marin a fost titular pentru sarzi, dar a fost eliminat în minutul 66, pentru cumul de galbene, la scorul de 0-3.
Serie A
De ce nu a reușit Roma să câștige meciul cu Juventus! Mourinho a dezvăluit ce probleme are la echipă
09/01/2022 LA 20:37
Serie A
Duel nebun pe Olimpico! Juventus s-a impus în fața Romei după un meci cu 7 goluri
09/01/2022 LA 19:48