AC Milan, eșec usturător în fața Atalantei! Inter a ratat șansa să urce pe locul 1 în Serie A

Publicat 23/01/2021 la 22:06 GMT+2

AC Milan a pierdut în fața Atalantei în etapa a 19-a din Serie A, iar Inter a ratat șansa de a prelua șefia în campionatul Italiei.

Zlatan Ibrahimovic, atacantul lui AC Milan

Liderul din Serie A, AC Milan, a fost învins categoric acasă, scor 3-0, de Atalanta Bergamo, într-un meci din etapa a 19-a. Rivala Inter (locul 2) nu a reușit să profite terminând la egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la Udinese. Atalanta a deschis scorul pe San Siro în minutul 26 prin Romero. Ilicic a majorat avantajul în minutul 53 din lovitură de la 11 metri, iar tabela a fost închisă de Zapata în minutul 77.
De partea cealaltă, Inter Milano avea șansa de a urca pe primul loc în clasament dacă s-ar fi impus în deplasare pe terneul lui Udineze, echipă clasată pe locul 14 în Serie A, cu 18 puncte după 19 etape parcurse. Echipa lui Conte nu a reușit să profite de eșecul lui AC Milan și a încheiat la egalitate, în ciuda faptului că și-a dominat adversarul la aproape toate aspectele.

AC Milan – Atalanta 0-3 / Udinese – Inter 0-0. Liderul din Serie A rămâne același

În minutul 70 al partidei, Conte a încercat să revitalizeze echipa și să forțeze victoria după ce i-a introdus pe Ivan Perisic și Alexis Sanchez, dar fără succes. În prelungirile duelului din etapa cu numărul 19, Conte a fost trimis în tribune de centralul Maresca și va lipsi de pe bancă în următorul meci din campionat, cu Benevento.Ciprian Tătărușanu și Ionuț Radu au fost rezerve pentru AC Milan, respectiv Inter.