Roma - Napoli 0-0. Primul pas greșit în Serie A pentru formația lui Spalletti

Cristian Mihală

Publicat 24/10/2021 la 21:40 GMT+3

AS Roma a remizat cu Napoli, scor 0-0, pe Stadio Olimpico, duminică, în etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Roma gegen Napoli

Napoli a acumulat 25 de puncte şi a revenit pe prima poziţie a clasamentului, cu golaveraj mai bun decât AC Milan. Echipa antrenată de Luciano Spalletti reuşise până acum victorii pe linie în actuala ediţie din Serie A.
Roma venea după umilinţa istorică de joi, 1-6 cu Bodoe/Glimt, în Norvegia, în Europa Conference League. Tot joi, Napoli a învins-o cu 3-0 acasă pe Legia Varşovia în Europa League.

Ștefan Radu, învins de Giovanni Simeone

Tot duminică, fundaşul român Ştefan Radu a jucat tot meciul pentru Lazio Roma în eşecul surprinzător prin proporţiile scorului, 1-4 în deplasare cu Hellas Verona. Ştefan Radu, care pe 22 octombrie a împlinit 35 de ani, a fost la primul meci în acest sezon. A fost meciul băiatului lui Diego Simeone, Giovanni, care a reușit un "poker".
Tot azi, Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, învinsă cu 3-0 în deplasare de Fiorentina. Mijlocaşul român a luat un cartonaş galben în minutul 48.
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost titular la AC Milan în victoria de sâmbătă cu 4-2 de la Bologna. Ieri, Vlad Chiricheş a jucat până în minutul 69 pentru Sassuolo, care a învins-o cu 3-1 acasă pe Sassuolo.
Rezultatele din Serie A:
Vineri
Torino - Genoa 3-2
Au marcat: Sanabria (14), Pobega (31), Brekalo (77), respectiv Destro (70), Felipe Caicedo (80)
Sampdoria - Spezia 2-1
Au marcat: Gyasi (15 - autogol), Candreva (36), respectiv Verde (90+5)
Radu Drăguşin a jucat la Sampdoria din minutul 20.
Sâmbătă
Salernitana - Empoli 2-4
Au marcat: Ranieri (48), Ismajli (55 - autogol), respectiv Pinamonti (2, 45 -penalty), Cutrone (11), Strandberg (13 - autogol)
Sassuolo - Venezia 3-1
Au marcat: Berardi (37), Henry (50 - autogol), Frattesi (67), respectiv Okereke (32)
Bologna - AC Milan 2-4
Au marcat: Ibrahimovic (49 - autogol), Barrow (52), respectiv Rafael (16), Calabria (35), Bennacer (84), Ibrahimovic (90)
Cartonaşe roşii: Soumaoro (Bologna, 20), Soriano (Bologna, 58)
Duminică
Atalanta Bergamo - Udinese 1-1
Au marcat: Malinovski (56), respectiv Beto (90+4)
Fiorentina - Cagliari 3-0
Au marcat: Biraghi (21 - penalty), Gonzalez (42), Vlahovic (49)
Verona - Lazio 4-1
Au marcat: Simeone (30, 36, 62, 90+2) respectiv Immobile (46)
AS Roma - Napoli 0-0
Duminică mai are loc derby-ul Inter Milano - Juventus Torino.
Napoli şi AC Milan, cu câte 25 puncte, sunt urmate de Inter Milano, 17 p (8 jocuri), AS Roma, 16 p, Atalanta, 15 p, Fiorentina, 15 p, Juventus, 14 p (8 jocuri), Lazio, 14 p etc. Sassuolo este pe locul 13, cu 11 puncte. Sampdoria, echipa lui Radu Drăguşin, se află pe 15, cu 9 puncte. Cagliari ocupă locul 19, penultimul, cu 6 puncte.
Sursa: Agerpres