Noi emoții pentru Iordănescu! Dennis Man e out din nou! S-a accidentat și poate deveni indisponibil

Publicat 25/02/2023 la 18:31 GMT+2

Cu mai puțin de o lună înainte de startul preliminariilor pentru Campionatul European din 2024, Edi Iordănescu primește o veste proastă. Dennis Man s-a accidentat din nou, iar în urma controalelor pe care le va efectua ar putea afla că va deveni indisponibil pentru o perioadă mai lungă.

Dennis Man (Parma)

Credit imagine: Twitter

Articol scris de Maria Olteanu
Dennis Man a fost titular pentru a doua oară în 2023, după ce și-a revenit în urma unei accidentări, care l-a ținut departe de terenul de fotbal în ultimele luni.
Românul, care a jucat 59 de minute, a reușit două pase decisive în duelul cu liderul Frosinone, încheiat cu 3-4, în etapa a 26-a din Serie B.
Vazquez a deschis scorul în minutul 6, iar după 15 minute, Ansaldi a dublat avantajul Parmei, dintr-o pasă a lui Man.
În minutul 25, Caso a înscris în poarta lui Buffon, dar până la pauză echipa lui Fabio Pecchia și-a refăcut avantajul, prin golul marcat de Zanimacchia, tot dintr-un assist al românului.
După pauză, Parma, care a rămas în inferioritate numerică din minutul 55, după eliminarea lui Estevez, a fost egalată grație reușitelor lui Mulattieri și Moro. Vazquez a făcut, însă, dubla în minutul 73 și a adus victoria pe terenul liderului din Serie B, în ciuda faptului că echipa sa a rămas în 9 oameni după ce și Camara a văzut cartonașul roșu, fiind eliminat în minutul 86.
Vestea rea după acest meci este că Dennis Man a fost înlocuit, în ciuda evoluției foarte bune, după doar o oră de joc, deoarece s-a resimțit, iar antrenorul nu a vrut să îl forțeze.
Man a părăsit terenul în minutul 59, atunci când a fost înlocuit cu Drissa Camara, ieșind accidentat.
Conform Tuttomercatoweb, Dennis Man a acuzat probleme la nivelul gleznei drepte în timpul meciului cu Frosinone, motiv pentru care tehnicianul a decis să nu riște nimic, cu atât mai mult cu cât internaționalul român a fost indisponibil în ultima perioadă din cauza altor probleme de ordin medical.
Presa din Italia a anunțat că Man va fi supus unor controale amănunțite în cursul zilei de sâmbătă, pentru a se evalua gravitatea accidentării și a vedea dacă acesta va putea sau nu să revină în calculele echipei.
Momentul accidentării este cu atât mai dificil, cu cât vine la mai puțin de o lună înainte de startul preliminariilor pentru Campionatul European din 2024.
Pe ce poziție termină România grupa de calificare pentru Euro 2024?

• ora 21:45 | ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel