Spania câștigă lejer cu 10 debutanți! Franța, emoții doar din cauza lui Benzema contra Bulgariei

Andrei Bobeica

Publicat 09/06/2021 la 00:02 GMT+3

Spania și Franța au jucat ultimele partide amicale înainte de Campionatul European, care va debuta vineri cu meciul Italia - Turcia.

Spain

Spania a jucat în compania Lituaniei, în timp ce Franța a întâlnit Bulgaria.

Spania și Franța, victorii înainte de Euro 2020

Spania a fost într-o situție ingrată înaintea meciului cu Lituania. Busquets a fost depistat pozitiv cu Covid-19, astfel că Luis Enrique a fost nevoit să apeleze la mai mulți debutanți.
Spania a început cu 11 debutanți meciul cu Lituania, singurul care mai jucase pentru iberici fiind Bryan Gil. Media de vârstă a spaniolilor a fost de 22 de ani și 102 zile, cea mai tânără echipă a Furiei Roja, din 2006 până acum.
Totuși, spaniolii nu au avut probleme în ciuda formației inedite pe care au trimis-o în teren și au deschis scorul încă din minutul 3 prin Hugo Guillamon. Până la pauză a mai marcat și Diaz, iar Ruiz a ratat un penalty.
În repriza a doua, Spania a mărit avantajul la 3-0 prin Miranda, iar Puada a marcat pentru 4-0, cu reușita care a și închis tabela.
Primul 11 al Spaniei: Álvaro Fernández - Óscar Gil, Mingueza, Guillamón, Cucurella, Zubimendi, Manu García, Villar, Bryan Gil, Brahim, Abel Ruiz .

Franța, emoții din cauza lui Benzema

Franța nu a avut emoții cu Bulgaria decât din cauza accidentării lui Benzema, care a fost înlocuit în prima repriză.
Antoine Griezmann a deschis scorul pentru campioana modială în minutul 29 cu o execuție magnifică.
Până la final a mai înscris chiar înlocuitorul lui Benzema, Olivier Giroud. Atacantul lui Chelsea a reușit o dublă în minutele 83 și 90.