Știrile dimineții: Dorinel Munteanu, aluzie rasistă după eșecul din Giulești! Ironii la adresa arbitrajului

Publicat 04/02/2024 la 08:27 GMT+2

Știrile dimineții: Oțelul Galați a fost învinsă cu scorul de 2-1 de Rapid, iar la finalul meciului Dorinel Munteanu a răbufnit. Ianis Hagi a jucat mai puțin de 20 de minute în meciul contra Barcelonei, iar jurnaliștii din Spania l-au criticat pentru că nu și-a arătat încă cea mai bună versiune a sa. În rugby, Scoția a obținut o victorie la limită în fața celor din Țara Galilor, în Six Nations.

Dorinel Munteanu (Oțelul Galați)

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Dorinel Munteanu, aluzie rasistă după eșecul din Giulești

Oțelul Galați a fost învinsă aseară, în deplasare, de Rapid, scor 2-1, într-un meci contând pentru a 24-a etapă din SuperLigă.
La finalul partidei, Dorinel Munteanu s-a arătat extrem de nemulțumit de rezultat și a avut o reacție dură. Antrenorul oaspeților și-a criticat jucătorii, a ironizat arbitrajul și a avut un derapaj rasist la adresa fanilor din Giulești, pe care i-a numit "bronzați".
"Nu am intrat în conflict cu fanii Rapidului. Vocabularul este unul care li se potrivește. Ce să zic? Îi știu de mult, sunt extraordinari, fac atmosferă super bună. Îmi sunt simpatici. Nu toți, unii au fost așa, mai bronzați puțin.
Cine a spus așa? (n.r. că fotbaliștii Oțelului au cedat presiunii puse de cei din tribună). N-a fost nicio teamă, nu cred că a fost vorba de așa ceva. E cel mai frumos să joci împotriva unui stadion plin. Unii n-au mai jucat la acest nivel, dar nu pot să cred că ăsta a fost motivul înfrângerii din această seară. În niciun caz!
Cine știe, fiecare gândește în felul lui, dar e clar că visul nostru de a prinde play-off-ul se stinge din ce în ce mai mult. Unii jucători m-au dezamăgit total azi. Am avut mare încredere în ei.
Așa arbitri comunicativi n-am mai văzut. Puteau să dea 10 cartonașe galbene. Au fost joviali cu tragerile de timp ale adversarilor, cu cârcei, cu toate. Foarte bun arbitrajul, extraordinar!", a declarat Dorinel Munteanu.
Ulterior, antrenorul celor de la Oțelul Galați și-a continuat ironiile și la conferința de presă: "Arbitrajul a fost extraordinar de bun. N-am văzut fazele, trebuie să mă uit și eu, dar un arbitraj cum n-am văzut de când antrenez, de când sunt în fotbalul românesc. Un arbitraj fantastic de bun."
În urma înfrângerii din Giulești, echipa lui Dorinel Munteanu a rămas pe locul 11, cu 28 de puncte. În următoarea etapă a SuperLigii, Oțelul Galați va primi vizita celor de la FC U Craiova.

Alaves, echipa lui Ianis Hagi, a fost învinsă aseară, pe teren propriu, de Barcelona, cu scorul de 1-3, într-un meci contând pentru a 23-a etapă din La Liga.
Românul a fost rezervă, fiind trimis pe teren abia în minutul 77, când erau deja marcate cele 4 goluri ale partidei, iar catalanii rămăseseră în inferioritate numerică.
Hagi a dat două centrări periculoase, dar nu a reușit să-și ajute cu nimic concret echipa, iar pe site-ul Flashscore a fost notat cu 6,3, în timp ce statisticienii de la SofaScore i-au dat nota 6,8.
Jurnaliștii din Spania au comentat prestația românului și au ajuns la concluzia că acesta nu și-a arătat încă cea mai bună versiune a sa, notându-l cu 5.
"L-a înlocuit pe Tenaglia pentru a acționa pe aripa dreaptă, dar nu s-a bucurat de multă importanță. Cea mai bună versiune a lui este încă așteptată", au scris jurnaliștii de la Noticias de Alava.
Alaves este pe locul 12 în clasamentul din La Liga, cu 26 de puncte, iar în următoarea etapă a campionatului Spaniei va juca pe teren propriu contra celor de la Villarreal.

3. Victorie la limită pentru Scoția în Turneul celor Șase Națiuni

Scoția a învins la limită, cu scorul de 27-26, selecționata Țării Galilor, după ce a condus cu 27-0, la capătul unui meci incredibil, disputat sâmbătă la Cardiff, în etapa inaugurală a Turneului celor Șase Națiuni la rugby.
Scoțienii au condus cu 20-0 la pauză și apoi și-au majorat avantajul la 27-0 în minutul 44, însă galezii au revenit spectaculos în repriza secundă, reușind să înscrie la rândul lor 26 de puncte consecutive. XV-le Ciulinului a obținut cu această ocazie prima sa victorie după 22 de ani la Cardiff.
Pentru galezi, singura consolare după acest eșec o reprezintă faptul că au obținut punctul pentru bonusul ofensiv (grație celor patru eseuri reușite pe parcursul jocului), precum și pe cel pentru bonusul defensiv.
Vineri, în partida de deschidere din Six Nations 2024, Irlanda a învins în deplasare, cu 38-17 naționala Franței, în timp ce sâmbătă, Anglia s-a impus cu 27-24 în fața Italiei, la Roma.
În clasament conduce Irlanda, cu 5 puncte, urmată de Anglia și Scoția, cu câte 4 puncte, Țara Galilor, 2 puncte, și Italia, 1 punct.
Etapa a doua se va disputa la sfârșitul săptămânii viitoare, când sunt programate meciurile: Scoția - Franța, Anglia - Țara Galilor și Irlanda - Italia. AGERPRES