Știrile dimineții | Fabrizio Romano confirmă în miez de noapte: "Drăgușin poate ajunge în Premier League în câteva zile"

Ion Alexandru

Actualizat 30/12/2023 la 07:02 GMT+2

Știrile dimineții | Radu Drăgușin a marcat vineri seară golul prin care Genoa a smuls un punct vicecampioanei Europei, Inter Milano. Imediat după meci, cel mai cunoscut jurnalist din lume specializat pe transferuri, Fabrizio Romano a scris pe Twitter că transferul lui Dragușin în Premier League se poate realiza în prima săptămână din 2024.

Radu Drăgușin, Genoa

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

Radu Drăgușin poate semna cu Tottenham

Radu Drăgușin are o cotă ridicată după evoluțiile foarte bune din Serie A. Fundașul naționalei României a impresionat la Genoa și a ajuns pe lista unor formații importante din cele mai tari campionate ale Europei. Drăgușin a jucat excelent în ultimul meci din 2023 și a marcat golul prin care Genoa a luat un punct în fața liderul din Italia, Inter Milano. S-a terminat 1-1 la Genova, iar imediat după finalul meciului Fabrizio Romano a făcut dezvăluirea.
Managerul lui Tottenham, Postecoglou are o listă de doi fundași centrali pentru un transfer fulger în următoarele zile. Todibo de la Nice este primul pe acea listă, dar preluarea lui Manchester United de către proprietarul francezilor Sir Jim Ratcliffe complică negocierile. De aceea, Drăgușin este acum foarte aproape de a semna cu echipa londoneză chiar în următoarele zile.
Tottenham are ambii fundași centrali titulari accidentați. Campionul mondial Romero va reveni în februarie, în timp ce Micky van de Ven e posibil să o facă la mijlocul lunii ianuarie. Olandezul are 22 de ani, vârsta pe care Drăgușin o va împlini pe 3 februarie.

Olăroiu a ratat de la 2-0 Supercupa în Emirate

Olăroiu a fost aproape de a cuceri al 22-lea trofeu al carierei de antrenor, dar echipa sa a pierdut inexplicabil de la 2-0. Sharjah a început perfect Supercupa din Emirate și după 26 de minute avea deja un avans de două goluri, după reușite lui Camara și Marega, fostul atacant de la Porto. Speranțele lui Olăroiu a început să se năruie în minutul
32, când fundașul Salim Ali a primit un cartonaș roșu. Cartabia a redus din diferență din penalty și i-a readus în meci pe cei de la Al Ahli. Același fotbalist argentinian a egalat în minutul 43, iar echipa lui Olăroiu a mai încasat un gol în minutul 5 al prelungirilor primei reprize, de data aceasta de la Al Ghassani.
Antrenorul român a făcut 3 schimbări la pauză, dar totul a mers din rău în mai rău pentru Sharjah. Mateusao, Suhail și brazilianul naturalizat în Emirate Yuri Cesar au închis tabela pentru un 6-2 neverisimil! Echipa lui Olăroiu a încheiat în 9 jucători partida, după ce Caio a fost eliminat în prelungiri.
Sharjah este doar pe locul 4 în campionatul din Emirate, la 8 puncte de prima clasată, Al Wasl.

Dinamo s-a impus în derby-ul de la baschet cu Rapid

Dinamo a câştigat derby-ul bucureştean cu CS Rapid cu scorul de 91-75 (18-18, 25-24, 18-17, 30-16), vineri seara, pe teren propriu, în etapa a 15-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.
Dinamo a făcut diferenţa în ultimul sfert al meciului, adjudecat la 14 puncte.
Cei mai buni de la Dinamo au fost Cortez Lamar Edwards, 20 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, şi Andre Jones, 21 p. Andrei Mandache a contribuit cu 14 p, 4 rec, 4 pd, Sean Evans a adăugat 12 p, 7 rec, iar Ştefan Grasu s-a remarcat cu 12 p, 5 rec.
MVP-ul giuleştenilor a fost Sayeed Al Kabir Pridgett, cu 23 p, 5 rec, 8 pd. O evoluţie apreciată a avut şi Toarlyn Lavon Fitzpatrick, cu 15 p, 5 rec, 4 pd.
Campioana U-BT Cluj-Napoca s-a impus în deplasare în faţa echipei CSM Târgu Jiu, cu 87-72, condusă de Emanuel Căţe, cu 18 p, 11 rec.
CSM Corona Braşov a câştigat la scor în deplasare cu CSM Galaţi, scor 112-75. Cei mai buni de la Corona au fost Juwan Devante Gray, cu 21 p, 8 rec, şi Brandon Warren Anderson, cu 19 p, 4 rec, 12 pd.
SCM Mozzart Bet Timişoara a pierdut acasă cu CSO Voluntari, scor 78-86. Titus Nicoară a reuşit un double-double pentru ilfoveni, cu 10 p, 11 rec.