Știrile dimineții: Rrahmani, despre incidentele de la România-Kosovo! Van Basten cere întreruperea campionatului Olandei

Publicat 26/09/2023 la 07:37 GMT+3

Știrile dimineții: Albion Rrahmani, care a reușit o dublă în meciul dintre Rapid și CFR Cluj, câștigat de giuleșteni cu 3-1, a vorbit despre incidentele de la partida România - Kosovo, din preliminariile EURO 2024. Marco van Basten a cerut oprirea campionatului Olandei după ce s-a întâmplat la derby-ul Ajax - Feyenoord. În rugby, Antoine Dupont a fost externat după operația suferită la maxilar.

Albion Rrahmani, în Rapid - CFR Cluj

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Rrahmani, despre incidentele de la România - Kosovo

Rapid s-a impus aseară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 în fața celor de la CFR Cluj, în ultimul meci contând pentru a zecea etapă a SuperLigii.
Două dintre golurile giuleștenilor au fost marcat de Albion Rrahmani, kosovarul de 23 de ani care a urcat astfel pe primul loc în clasamentul golgheterilor din SuperLigă, cu 6 reușite, fiind la egalitate cu Darius Olaru (FCSB), Aurelian Chițu (FC U Craiova), Daniel Paraschiv (FC Hermannstadt) și Marko Dugandzic (transferat de Rapid la Al-Tai).
La finalul partidei, Rrahmani a vorbit despre victoria echipei sale, arătându-se optimist că Rapid se va lupta pentru titlul de campioană a României în acest sezon.
În plus, atacantul a comentat și incidentele care au avut loc pe Arena Națională, la meciul dintre România și Kosovo, din preliminariile EURO 2024. Fotbalistul de 23 de ani a dezvăluit ce s-a întâmplat după ce echipele s-au retras la vestiare.
"Nu știu ce să spun, sunt lucruri de natură politică. Nu s-a întâmplat nimic (n.r. la cabine). Ne-am retras la vestiare, iar arbitrul ne-a spus că trebuie să jucăm. Meciul s-a reluat, dar nu bine pentru noi.
Sperăm ca în meciurile următoare, din octombrie, să câștigăm", a spus Rrahmani, care a declarat și cum s-a simțit când a jucat împotriva României: "Sunt fotbalist profesionist, îmi fac doar meseria, nu mă gândesc la asta."
În octombrie, în preliminariile EURO 2024, naționala statului Kosovo le va înfrunta pe Andorra și Israel, în timp ce România are programate meciuri cu Belarus și Andorra.

Meciul dintre Ajax Amsterdam și Feyenoord, contând pentru a cincea etapă a campionatului Olandei, a fost suspendat duminică seară, după doar 55 de minute de joc, la scorul de 0-3.
Arbitrul a decis să oprească definitiv meciul, după două întreruperi cauzate de lansarea de fumigene din tribunele stadionului din Amsterdam. Fanii s-au revoltat și au trecut la vandalizarea arenei Johan Cruyff, supărați din cauza formei slabe pe care o traversează echipa.
După aceste incidente, Marco van Basten s-a arătat dezamăgit de ceea ce se întâmplă la Ajax și a cerut întreruperea campionatului Olandei, spunând că sezonul nu poate continua dacă fanii nu mai știu să se comporte civilizat pe stadion.
"A fost o acțiune premeditată, acei oameni au făcut-o cu bună știință. Aveau un scop de atins. Meciul s-a oprit, cel mai important meci din Țările de Jos. Nu e normal ce se întâmplă.
Dacă nu ne putem comporta civilizat pe stadioane, poate că ar trebui să spunem stop. Dacă este atât de important, politicienii trebuie să abordeze această problemă. Nu se poate merge mai departe așa. Este o nebunie totală", a declarat Van Basten.
Fostul fotbalist a adăugat că nu consideră necesară disputarea ultimelor 35 de minute din meci, spunând că Feyenoord ar trebui să fie declarată învingătoare: "Să se dea decizia 3-0 pentru Feyenoord. Sau cred că cei din Rotterdam ar mai fi înscris, rezultatul final să fie 5-0."

3. Căpitanul Franței, externat după operația la maxilar

Antoine Dupont, căpitanul selecționatei de rugby a Franței, a părăsit spitalul în care a fost operat după fractura de maxilar suferită în meciul cu Namibia de la Cupa Mondială 2023 și s-a întors la domiciliul său din Castelnau-Magnoac.
În vârstă de 26 de ani, Dupont a ieșit de pe teren în minutul 46 al meciului cu Namibia, câștigat de Franța cu 96-0, joia trecută la Marsilia, după ce a fost lovit violent la față de căpitanul namibian Johan Deysel, care a văzut cartonașul roșu.
El trebuie să respecte acum o perioadă de 10 zile fără efort fizic după intervenția chirurgicală la care a fost supus vineri la Toulouse, înainte de a reveni în lotul Les Bleus.
Franța va disputa ultimul său meci din Grupa A a Cupei Mondiale pe 6 octombrie la Lyon, împotriva Italiei. Apoi, în cazul unei calificări așteptate în sferturile de finală, francezii ar urma să înfrunte, la jumătatea lunii viitoare, una dintre favoritele competiției, Africa de Sud, deținătoarea trofeului, sau Irlanda, ocupanta primului loc în ierarhia mondială.
O absență îndelungată a lui Antoine Dupont ar reprezenta o lovitură dură pentru Franța în tentativa sa de câștigare a Cupei Mondiale.
Staff-ul selecționatei Franței speră totuși să poată conta pe Dupont în sferturile de finală, peste trei săptămâni, când căpitanul Les Bleus ar urma să joace cu fața protejată de o mască, situație în care va avea nevoie de acordul World Rugby. AGERPRES