Surpriză în Supercupa Angliei! Manchester City pierde primul meci al noului sezon în fața lui Leicester

Razvan Circeag

Actualizat 07/08/2021 la 21:42 GMT+3

Leicester City a câștigat Supercupa Angliei, după ce a reușit să învingă 1-0 Manchester City.

Esultanza dei giocatori del Leicester per il gol di Iheanacho - Leicester City-Manchester City - Community Shield 2021

Leicester City a învins Manchester City în confruntarea din Community Shield și au început cu dreptul noul sezon din Anglia. Duelul a reprezentat și debutul lui Jack Grealish, noul star al lui City, pentru care s-au plătit 117 milioane de euro.
Leicester a avut o prestație foarte bună împotriva formației antrenate de Pep Guardiola și a reușit să producă surpriza. Unicul gol al partidei a venit în minutul 89, dintr-un penalty, executat perfect de atacantul Kelechi Iheanacho.

Leicester City 1-0 Manchester City, în Supercupa Angliei

Prima repriză s-a jucat pe contre, ambele formații având ocazii, dar cele mai importante le-au aparținut celor de la Leicester. Gundogan a executat o lovitură liberă foarte bună de la distanță, în minutul 6, dar Kasper Schmeichel a reacționat foarte bine și a blocat mingea. A urmat o ocazie foarte bună a lui Jamie Vardy în minutul 18, după ce a trimis un șut năpraznic de la marginea careului. Zackary Steffen a reușit o intervenție extraordinară și a respins în corner. Leicester a continuat cu două ocazii extraordinare prin Ayoze Perez și Jamie Vardy, dar Steffen a fost din nou la post și a avut intervenții fabuloase.
Mancester City putea deschide scorul chiar înainte de pauză, însă șutul lui Gundogan a trecut puțin peste bara transversală. Apoi a urmat o ocazie absolut imensă a lui Vardy, dar portarul a intervenit decisiv din nou și scorul a rămas 0-0 la pauză.
În cea de-a doua repriză jocul s-a schimbat și nu au mai existat ocazii importante. În minutul 59 Riyad Mahrez ar fi putut să înscrie după ce a trimis un șut bun de la marginea careului, însă mingea a trecut puțin peste poartă. În minutul 65, Jack Grealish - noul star al lui Manchester City - a fost trimis în teren de Pep Guardiola, în locul lui Samuel Edozie. Grealish a fost în joc, a atins mingea de multe ori, însă fără mari realizări. Jucătorii lui Leicester l-au ținut bine.
Finalul meciului a fost unul dramatic. Leicester City a dat lovitura din penalty, în minutul 89. Kelechi Iheanancho a trimis perfect și l-a învins fără probleme pe Steffen. Paradele s-au oprit aici.
Premier League revine din 13 august la Eurosport și pe Eurosport Player.