Stockport County - West Ham 0-1

West Ham a trecut de Stockport County grație golului marcat de Craig Dowson iar formația din vestul Londrei va da piept cu Doncaster Rovers în 16-imile Cupei Angliei.
League Cup
Man United, out din Cupa Ligii! Solskjaer ratează din fașă încă o șansă de a câștiga un trofeu

Newport - Brighton 1-1 (3-4, după loviturile de departajare)

Brighton s-a calificat în "16-imile" Cupei Angliei, după ce învins-o la loviturile de departajare pe Newport, formație care evoluează în liga a 4-a.
Brighton a avut o misiune complicată pe terenul extrem de greu al lui Newport. Trupa din Premier League a deblocat tabela abia în minutul 90, prin March, și credea că a obținut calificarea în turul următor.
Planurile "pescărușilor" au fost însă date peste cap în minutul 90+6, când Webster și-a trimis mingea în proprie poartă.
Tabela a rămas intactă în cele două reprize de extra-time, așa că învingătoarea s-a decis la "loteria penalty-urilor". A fost nevoie de 7 serii pentru a se afla echipa calificată. Fiecare echipă a reușit să transforme câte două lovituri în primele 5 serii. Newport și Brighton au marcat și în următoarea serie, iar totul s-a decis în cea de-a 7-a rundă.
Bennet, de la gazde, a ratat, apoi Webster - omul cu autogolul din prelungiri - a transformat lovitura decisivă și și-a calificat echipa în turul următor.
Echipele calificate până acum în "16-imile" Cupei Angliei:
  • Aston Villa - Liverpool 1-4
  • Wolves - Crytal Palace 1-0
  • Nottingham Forest – Cardiff 1-0
  • Luton – Reading 1-0
  • Boreham Wood – Millwall 0-2
  • Everton – Rotherham United 2-1 (după extra-time)
  • Norwich – Coventry 2-0
  • Chorley – Derby 2-0
  • Burnley – MK Dons 1-1 (4-3, după lovituri de departajare)
  • Wycombe – Preston 4-1
  • Stevenage – Swansea 0-2
  • QPR – Fulham 0-2 (după extra-time)
  • Stoke – Leicester 0-4
  • Blackpool – West Brom 2-2 (3-2, după lovituri de departajare)
  • Bristol Rovers – Sheffield United 2-3
  • Exeter – Sheffield Wednesday 0-2
  • Bournemouth - Oldham 4-1
  • Blackburn – Doncaster 0-1
  • Huddersfield – Plymouth 2-3
  • Brentford – Middlesborough 2-1
  • Arsenal - Newcastle 2-0 (după extra-time)
  • Manchester United - Watford 1-0
  • Crawley Town – Leeds 3-0
  • Chelsea - Morecambe 4-0
  • Bristol City – Portsmouth 2-1
  • Cheltenham Town – Mansfield Town 2-1 (după extra-time)
  • Barnsley – Tranemere Rovers 2-0
  • Marine – Tottenham 0-5
  • Newport County – Brighton 1-1 (3-4, după loviturile de departajare)
  • Stockport - West Ham 0-1

Marine FC - Tottenham 0-5

Tottenham s-a distrat cu Marine FC, modesta echipă din liga a 8-a, în turul 3 al Cupei Angliei. Trupa lui Jose Mourinho s-a impus cu 5-0 și s-a calificat fără vreo emoție în turul următor al prestigioasei competiții.
Carlos Vinicius, cu un hat-trick, Lucas și Devine au marcat golurile lui Spurs în deplasarea bizară din localitatea Crosby, situată în apropierea orașului Liverpool. De notat că Marine FC a rezistat 24 de minute fără să primească gol în fața gigantului din Premier League.
La meciul din această seară a fost înregistrat și un record absolut pentru Tottenham. La 16 ani și 163 de zile, Alfie Devine a devenit cel mai tânăr marcator din istoria clubului londonez.

Imagini rare de la meciul Marine FC - Tottenham, în turul 3 al Cupei Angliei

Micuța echipă Marine FC, din liga a 8-a, se află la cel mai important meci din istoria clubului, împotriva lui Tottenham.
Stadionul de 3.000 de locuri din localitatea Crosby (din apropierea orașului Liverpool) nu a putut fi luat cu asalt de suporterii englezi, din cauza pandemiei. Dar asta n-a reprezentat o problemă pentru câțiva norocoși.
Câțiva fani ai lui Marine FC au reușit să obțină "bilete VIP", în curtea propriei case, situată exact lângă micuța arenă.
"Urmărind meciul din grădina din spatele casei... Magia Cupei!", au scris cei de la Tottenham, pe contul de Twitter.
Unii suporteri au găsit "locuri" chiar lângă Jose Mourinho, managerul lui Spurs.
Imagini superbe din localitatea Crosby, unde se dispută meciul Marine FC - Tottenham:

Crawley - Leeds 3-0

Leeds a fost eliminată din Cupa Angliei, încă din turul al 3-lea! Formația lui Marcelo Bielsa a pierdut fără drept de apel, scor 0-3, pe terenul lui Crawley, echipă care evoluează în League Two (liga a 4-a).
Chiar dacă a folosit mai mulți jucători de bază, printre care Rodrigo, Kalvin Phillips și Raphinha, Bielsa n-a găsit soluții în fața micuței echipe care se luptă pentru promovarea în liga a 3-a engleză.
După primele 45 de minute, tabela indica scorul de 0-0. Apoi, după pauză, Crawley a început să-i pună mari probleme clubului promovat în Premier League la finalul sezonului trecut. Tsaroulla a deschis scorul în minutul 50, iar Nadesan a dublat avantajul gazdelor 3 minute mai târziu. Crawley a mai lovit o dată în minutul 70 și și-a asigurat calificarea în "16-imile" Cupei Angliei.
De notat că, deși Leeds a avut o posesie mult mai bună, echipa care a tras mai multe șuturi pe spațiul porții a fost micuța Crawley (6-1).
Alte rezultate înregistrate astăzi, în turul 3 al Cupei Angliei:
  • Manchester City - Birmingham (B. Silva 8', 15', Foden 33')
  • Chelsea - Morecambe 4-0 (Mount 18', Werner 44', Hudson-Odoi 49', Havertz 85')
  • Barnsley - Tranmere 2-0 (Helik 59', Woodrow 90+5')
  • Bristol City - Portsmouth 2-1 (Diedhiou 19', Martin 83' / Johnson 45+1')
  • Cheltenham - Mansfield 2-1 (după lovituri de departajare - May 73', Boyle 110' / McLaughlin 3')

Magia Cupei Angliei continuă azi pe Eurosport Player:

• Barnsley – Tranemere Rovers (15:30)
  • Marine – Tottenham Hotspur (19:00)
  • Newport County – Brighton and Hove Albion (21:45)

Rezultatele înregistrate până acum, în turul 3 al Cupei Angliei:

• Vineri:
Sâmbătă:

Programul meciurilor din turul 3 al Cupei Angliei, care vor putea fi urmărite pe Eurosport Player:

Duminică:
  • Crawley Town – Leeds United (15:30)
  • Chelsea - Morecambe (15:30)
  • Bristol City – Portsmouth (15:30)
  • Cheltenham Town – Mansfield Town (15:30)
Luni:
  • Stockport County – West Ham United (22:00)

Manchester United - Watford 1-0

Manchester United s-a calificat în "16-imile" Cupei Angliei după ce a trecut la limită, scor 1-0, de Watford, formația din Championship.
McTominay a înscris unicul gol al partidei de pe Old Trafford în minutul 5. Mijlocașul scoțian a reluat cu capul centrarea expediată din corner de Alex Telles, iar mingea a "mușcat" pământul și s-a dus direct în vinclul porții.

Arsenal - Newcastle 2-0 (după extra-time)

Primele 90 de minute de pe Emirates s-au încheiat fără gol, iar meciul dintre Arsenal și Newcastle a intrat în extra-time. Echilibrul s-a menținut și în prima repriză a prelungirilor.
Arsenal a deblocat în cele din urmă tabela de pe Emirates în minutul 109. Smith Rowe a fost servit cu o pasă cu capul de Alexander Lacazette, iar puștiul "tunarilor" a preluat pe piept și a finalizat cu un șut lângă bară, de la marginea careului.
Aubameyang a risipit complet emoțiile "tunarilor" în minutul 117, când a reluat în plasă, din câțiva metri, pasa lui Tierney.
S-a încheiat 2-0 pentru trupa lui Mikel Arteta, care continuă cursa pentru apărarea trofeului.

Blackpool - West Brom 2-2 (3-2, după loviturile de departajare)

West Brom este prima echipă din Premier League eliminată de o formație din ligile inferioare, în actuala ediție a Cupei Angliei. Trupa pregătită de Sam Allardyce a pierdut la loviturile de departajare duelul cu Blackpool, formație aflată pe locul 13 în liga a 3-a.
West Brom a arătat încă o dată că se află în cădere liberă. După ultimele rezultate dezastruoase din Premier League (0-4 cu Arsenal și 0-5 cu Leeds), formația lui Allardyce a călcat strâmb și în Cupa Angliei. West Brom a fost eliminată din turul 3 al prestigioasei competiții la "loteria penalty-urilor".
Blackpool a deschis scorul în minutul 40, prin Yates. Ajayi a restabilit egalitatea la începutul reprizei secunde, iar gazdele au revenit în avantaj în minutul 66, prin Madine. Trupa lui "Big Sam" a împins partida în extra-time printr-un gol marcat de Pereira din penalty, în minutul 80.
Egalitatea s-a menținut pe tabelă la finalul celor două reprize de prelungire, așa că s-a trecut la loviturile de departajare. Acolo, Blackpool a fost echipa care și-a stăpânit mai bine emoțiile și a transformat 3 lovituri. De cealaltă parte, West Brom a marcat doar două goluri de la punctul cu var și a părăsit Cupa Angliei încă din turul 3.

Stoke - Leicester 0-4

Leicester s-a distrat pe terenul lui Stoke, în turul 3 al Cupei Angliei. Justin a deschis scorul în confruntarea de astăzi în minutul 34, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru "vulpi".
Albrighton a dublat avantajul trupei lui Brendan Rodgers în minutul 59. Perez a marcat și el în minutul 79, iar Barnes a stabilit scorul final 2 minute mai târziu.

Bristol Rovers - Sheffield United 2-3

Sheffield United a avut o misiune destul de complicată pe terenul lui Bristol Rovers, formație care evoluează în liga a 3-a. "Săbiile" au deschis scorul încă din minutul 6, când Day și-a trimis mingea în proprie poartă, dar Bristol Rovers a egalat repede, în minutul 21, prin Kilgour.
Burke a readus-o în avantaj pe Sheffield United după o oră de joc, dar Bristol Rovers a egalat din nou, după numai 2 minute, prin Elmer. Oaspeții au oferit replica imediat după aceea. Bogle a fost servit de McGoldrick și a marcat golul calificării în minutul 63.

QPR - Fulham 0-2 (după extra-time)

Fulham a trăit cu emoții meciul cu QPR, din deplasare. După primele 90 de minute, tabela indica un scor alb. Trupa din Premier League s-a trezit însă în finalul primei reprize de extra-time.
Reid a punctat în minutul 104, după o pasă oferită de Mitrovic. Kebano a risipit emoțiile londonezilor 4 minute mai târziu, servit de Onomah, și a asigurat calificarea lui Fulham în turul următor.

Burnley - Milton Keynes 1-1 (4-3, după loviturile de departajare)

Burnley a fost la un pas de eliminarea din Cupa Angliei, încă din turul 3. Trupa din Premier League s-a chinuit teribil în duelul cu Milton Keynes, echipă din liga a 3-a.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 29, prin Jerome. Burnley a alergat după egalare și a reușit golul izbăvitor abia în prelungirile meciului, prin Vydra.
Tabela a rămas intactă de-a lungul celor două reprize de extra-time, așa că învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Acolo, jucătorii lui Burnley au fost mai inspirați și au transformat 4 lovituri, în timp ce oaspeții au bifat doar 3 goluri.

Bournemouth - Oldham 4-1

Bournemouth a câștigat la scor partida cu Oldham, în turul 3 al Cupei Angliei. Brooks a deschis scorul pentru gazde în minutul 43, după o pasă oferită de Joshua King. Oldham a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, când Bahamboula a transformat o lovitură de la 11 metri.
Apoi a urmat un recital de goluri oferit de Bournemouth, după pauză. Riquelme a readus în avantaj formația lui Tindall, în minutul 49. King a ieșit la rampă spre finalul meciului, reușind o "dublă" și asigurând calificarea "cireșelor" în turul următor.
  • Blackburn - Doncaster 0-1 (Richards 42')
  • Exeter - Sheffield Wednesday 0-2 (Reach 27', Paterson 90')
  • Stevenage - Swansea 0-2 (Routledge 7', Gyokeres 50')
  • Wycombe - Preston 4-1 (Onyedinma 3', Jacobson 9', Knight 25', Samuel 82' / Riis 43')
  • Brentford - Middlesbrough 2-1 (Dervisoglu 35', Ghoddos 64' / Folarin 48')
  • Huddersfield - Plymouth 2-3 (Crichlow-Noble 4', Rowe 32' / Hardie 24', Camara 42', Edwards 70')

Chorley - Derby 2-0 (Hall 10', Calveley 84')

Calificare istorică pentru Chorley FC! Micuța echipă din liga a 6-a engleză a învins-o pe Derby, formația din Championship. De notat că Derby a folosit o echipă formată din juniori deoarece fotbaliștii de la prima echipă se află în izolare, ca urmare a unui focar de COVID-19 izbucnit în cadrul clubului.
Chorley a deschis scorul în fața copiilor de la Derby în minutul 10, prin Hall, după o aglomerare în careul oaspeților.
Calveley a risipit complet emoțiile gazdelor cu 6 minute înainte de final, când a reluat în plasă centrarea expediată de Newby.
Jucătorii lui Chorley au declanșat fiesta în vestiar, sărbătorind o calificare istorică în "16-imile" Cupei Angliei. Fotbaliștii din liga a 6-a au cântat în cor celebra piesă a artistei Adele, "Someone like you", iar imaginile s-au viralizat în timp record în mediul online.
Este pentru prima oară în istorie când Chorley FC se califică în "16-imile" Cupei Angliei.

Everton - Rotherham 2-1 (după extra-time)

Everton a câștigat chinuit împotriva lui Rotherham, penultima clasată din Championsip. Trupa lui Carlo Ancelotti a avut nevoie de extra-time ca să obțină calificarea în "16-imile" Cupei Angliei.
Tosun a deschis scorul în minutul 9, cu o "scăriță" de efect, iar "caramelele" aveau parte de un început de meci excelent.
Lucrurile s-au complicat pentru Everton în minutul 56, când micuța Rotherham a restabilit egalitatea, prin Olosunde.
Everton, cu un prim "11" format din jucători folosiți rar de Ancelotti, a alergat după golul calificării. Același Tosun a reușit să înscrie în minutul 86, dar golul a fost anulat de tehnologia VAR pentru un offside milimetric.
Meciul de pe Goodison Park a intrat în prelungiri, iar Rotherham n-a mai reușit să apere rezultatul de pe tabelă. Docoure a marcat golul calificării în minutul 93, după un assist minunat oferit de James Rodriguez.

Boreham Wood - Millwall 0-2 (Zohore 31', Hutchinson 75')

Luton - Reading 1-0 (Moncur 30')

Norwich - Coventry 2-0 (McLean 6', Hugill 7')

Nottingham - Cardiff 1-0 (Taylor 3')

Cupa Angliei, în direct la Eurosport

Cupa Angliei este cea mai veche competiție din fotbal, iar anul acesta, în ciuda pandemiei de coronavirus, a revenit pe Eurosport pentru cea de-a 140-a ediție. Cupa Angliei este fără doar și poate una dintre cele mai prestigioase competiții din istoria fotbalului. Născută în Anglia - casa fotbalului -, celebra competiție propune la fiecare ediție meciuri spectaculoase, surprize uriașe și emoții fără margini pentru fani.

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

Seria duelurilor din turul 3 al Cupei Angliei a debutat vineri seară, de la ora 21:45, cu partidele Aston Villa - Liverpool (Eurosport 1) și Wolves - Crystal Palace (Eurosport Player). Tot pe Eurosport 1 vor mai putea fi urmărite partidele Arsenal - Newcastle (sâmbătă, ora 19:30) și Manchester United - Watford (sâmbătă, ora 22:00). De asemenea, pe Eurosport Player vor fi transmise alte 28 de confruntări din această fază a Cupei Angliei.