UPDATE / În ultimul meci al zilei, Tottenham a trecut fără mari probleme pe teren propriu de Brighton, scor 3-1. Londonezii au avut 2-0 la pauză după golul lui Kane din minutul 13 și autogolul lui March din minutul 24. "Pescărușii" au redus din diferență în minutul 63, prin Bissouma, dar Kane a reușit dubla peste numai 3 minute și finalul a fost liniștiti pentru echipa lui Conte.
UPDATE / Cu puțin timp în urmă s-au terminat alte 8 partide din 16-imile Cupei Angliei. Manchester City a trecut cu 4-1 de Fulham, după ce Fabio Carvalho, omul care a ratat in-extremis un transfer la Liverpool în această iarnă, a deschis scorul în minutul 4. Goluri "cetățenilor" au fost marcate de Gundogan (6), Stones (13) și Mahrez (53 și 57).
Pep Guardiola i-a mulțumit lui Liverpool pentru felul în care a jucat în acest sezon
IERI LA 06:42
Frank Lampard a debutat cu dreptul pe banca lui Everton. "Caramelele" au trecut cu 4-1 de Brentford, golurile formaíei din Liverpool fiind marcate de Mina (31), Richarlison (48), Holgate (62) și Towsend, în timp ce golul de onoare al oaspeților a fost reușit de Toney (54), din penalty.
Rezultatele înregistrate până acum în 16-mile FA Cup
Man United - Middlesbrough 1-2 (după penalty-uri)
Chelsea - Plymouth 2-1 (după prelungiri)
Kiderminster - West Ham 1-2 (după prelungiri)
Crystal Palace - Hartlepool 2-0
Huddersfield - Barnsley 1-0
Manchester City - Fulham 4-1
Peterborough - QPR 2-0
Stoke - Wigan 2-0
Wolves - Norwich 0-1
Southampton - Coventry 2-1 (după penalty-uri)
Cambridge United - Luton 0-3
Totrenham - Brighton 3-1
Știrea inițială
Cupa Angliei a fost mereu o competiție plină de surprize, iar ediția din acest an nu face excepție. În primul meci din faza 16-imilor, Manchester United a fost eliminată la penalty-uri de Middlesbrough, formație din Championship.
În primele două partide de astăzi am fost foarte aproape să asistăm la alte două surprize de proporții. Chelsea a întâlnit-o acasă pe Plymouth, formație care joacă în League One (liga a 3-a), iar victoria părea o simplă formalitate, mai ales că Tuchel a folosit cea mai bună echipă pe care a avut-o la dispoziție.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 8 prin Gillesphey și au fost aproape de a intra în avantaj la vestiare. Azpilicueta a egalat însă în minutul 41, dar Chelsea nu a reușit în partea secundă să trașeze meciul în favoarea sa și s-a intrat în prelungiri. Marcos Alonso a marcat pentru 2-1 în minutul 105+2, dar oaspeții puteau trimite meciul la penalty-uri în minutul 117. Kepa a apărat însă o lovitură de la 11 metri executată de Hardie, iar campioana Europei a avansat în optimi.

West Ham United a fost și ea aproape de o eliminare surprinzătoare. "Ciocănarii" au jucat pe terenul celor de la Kidderminster, o echipă din Liga a 6-a din Anglia. Gazdele au deschis scorul în minutul 19 prin Penny și au reușit să-și conserve avantajul până spre final. Declan Rice a restabilit însă egalitatea în minutul 90+1 și au urmat două reprize suplimentare.
Când toată lumea se pregătea de loteria penalty-urilor, West Ham a dat lovitura. Jarrod Bowen a înscris golul victoriei în minutul 120+1, iar echipa lui David Moyes a scăpat ca prin minune de o eliminare rușinoasă.
"El este Mbappe, Salah al nostru!" Thomas Tuchel l-a identificat pe jucătorul cheie al lui Chelsea
20/05/2022 LA 06:40
Chelsea a uitat repede de Rudiger și Christensen! Ofertă de 70 de milioane de € pentru un fundaș
19/05/2022 LA 15:42