Ultima partidă din 32-imile FA Cup le-a adus față în față pe Mancehster United și Aston Villla, iar confruntarea de pe Old Trafford a fost extrem de disputată.
Fără Ronaldo, lăsat în afara lotului de Rangnick din cauza unei probleme la șold, așa cum a afirmat antrenorul german înaintea meciului, "diavolii" au început perfect și au deschis scorul în minutul 8 prin Scott McTominay. Scoțianul a marcat cu o lovitură imparabilă de cap după o centrare ideală a lui Fred.
Viitorul lui Ronaldo a fost scris! Anunțul făcut de Ten Hag, noul antrenor al "diavolilor"
IERI LA 11:20
Aston Villa a dominat apoi ostilitățile pe teren, iar Watkins a avut o mare șansă de egalare în minutul 30, dar șutul acestuia a lovit bara transversală. Elevii lui Gerrard au mai avut și alte oportunități, dar De Gea a fost de ficeare dată la post.

Partea secundă a început tot cu Aston Villa în atac, United având probleme grave în defensivă. Danny Ings a marcat în minutul 51, dar reușita atacantului a fost anulată după intervenția VAR-ului pe motiv de off-side. Același lucru s-a întâmplat și în minutul 60, când Watkins a trimis mingea în poartă, dar nici golul său nu a ajuns pe tabelă, tot din cauza unui off-side.
Ulterior, Ezri Konsa și Matty Cash l-au pus și ei serios la încercare pe David De Gea, dar ibericul a intervenit de fiecare dată exemplar. În minutul 71, portarul lui United a fost bătut, dar șutul lui Watkins a trecut milimetric pe lângă poartă.
Pe măsură ce finalul se apropia, Villa și-a asumat tot mai multe riscuri, iar Greenwood a avut șansa de a face 2-0 în minutul 74, dar a șutat slab la capătul unui contraatac și Martinez a reținut în doi timpi. Forsingul echipei lui Gerrard nu a mai avut aceeași intensitate în ultimele 15 minute, oboseala spunându-și cuvântul, iar United a gestionat foarte bine finalul partidei și și-a păstrat avantajul până la ultimul fluier.
Așadar, Manchester United s-a calificat cu emoții în runda următoare în FA Cup, în urma unui joc extrem de modest al echipei lui Rangnick, în care doar intervențiile lui De Gea și imprecizia atacanților adverși au făcut ca rezultatul să fie acesta. În turul următor, "diavolii" vor juca tot pe teren propriu, contra celor de la Middlesbrough.
Aston Villa nu va trebui să aștepte prea mult o revanșă în fața lui United. Cele două echipe se vor întâlni sâmbătă, 15 ianuarie, în etapa a 22-a din Premier League. Partida se va desfășura la Birmingham și va fi transmisă în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player de la ora 19:30.