Se cunosc toate meciurile din optimile de finală ale Cupei Angliei!

Actualizat 26/01/2021 la 23:23 GMT+2

Meciurile din "16-imile" Cupei Angliei s-au încheiat în această seară. Bournemouth este ultima echipă care și-a asigurat locul în optimi. La fel ca în ultimele două runde ale prestigioasei competiții, partidele din faza următoare vor putea fi urmărite în direct și în exclusivitate la Eurosport 1 și Eurosport Player.

A general view of the FA Cup trophy during the Emirates FA Cup Final at Wembley Stadium, London.

Credit imagine: PA Sport

Partidele din optimile de finală ale Cupei Angliei se vor disputa în intervalul 9-11 februarie și vor putea fi urmărite în direct și în exclusivitate la Eurosport. Programul final va fi stabilit în următoarea perioadă de oficialii englezi.

Bournemouth - Crawley 2-1

Bournemouth este ultima echipă care și-a asigurat locul în optimile de finală ale Cupei Angliei. Formația din Championship a învins-o la limită pe Crawley, care evoluează în liga a 4-a engleză, scor 2-1.
Jack Wilshere, ajuns recent la Bournemouth, a deschis scorul în minutul 24, după un assist oferit de Joshua King. A fost primul gol marcat de fostul mijlocaș al lui Arsenal și West Ham pentru noua echipă.
Crawley, care în turul 3 a trecut cu 3-0 de Leeds, producând o surpriză uriașă, a restabilit egalitatea în duelul cu Bournemouth după o oră de joc. Nichols a marcat după o pasă a lui Wright, iar micuța echipă spera la calificare.
King, starul gazdelor, a înscris golul victoriei în minutul 65 și a asigurat calificarea lui Bournemouth în optimi. Acolo, trupa lui Tindall o va întâlni pe Burnley, în deplasare.

Wycombe - Tottenham 1-4! Spurs se califică în optimile de finală ale Cupei Angliei

UPDATE / Tottenham merge în optimile de finală ale Cupei Angliei după victoria clară cu Wycombe, scor 4-1. Spurs va întâlni în continuare trupa lui Carlo Ancelotti, Everton.
UPDATE / GOOOOL Ndombele! Francezul Ndombele reușește dubla după ce a fost introdus pe teren în minutul 68!
UPDATE / Tottenham mai înscrie o dată prin Ndombele în minutul 88, iar Spurs este sigură de calificarea în optimile de finală ale Cupei Angliei!
UPDATE / GOOOOL Tottenham! Winks înscrie în minutul 86 și apropie trupa lui Jose Mourinho de calificarea în optimile de finală!
UPDATE / GOOOOL Tottenham! Gareth Bale înscrie în minutul 45+2, din pasa lui Lucas!
UPDATE / GOOOOL Wycombe! Onyedinma deschide scorul pentru gazde în minutl 25!.

• Everton - Sheffield Wednesday 3-0

Manchester United - Liverpool 3-2. "Diavolii roșii" se califică în optimile de finală

FLUIER FINAL pe Old Trafford! Manchester United se califică în optimile Cupei Angliei, iar Jurgen Klopp ratează încă o dată calificarea în această fază a competiției cu Liverpool! Diavolii roșii se vor înfrunta în continuare cu West Ham pentru un loc în sferturile de finală!
Min 78 | GOOOOOOL Manchester United! Fernandes înscrie superb din lovitură liberă!

Man United – Liverpool 3-2 | GOOOL Fernandes! Bruno înscrie superb din lovitură liberă

Min 58 | GOOOOOL Liverpool! Mohamed Salah reușește dubla după o fentă genială a lui Milner! Egipteanul are 19 goluri, în toate competiţiile, în acest sezon. Este egal cu atacantul lui Tottenham, Harry Kane.

Man United – Liverpool 2-2 | Mohamed Salah reușește "dubla" după o fentă genială a lui James Milner

Min 48 | GOOOOOOL Manchester United! Marcus Rashford înscrie și el după o eroare în defensivă a lui Rhys Williams!

Man United – Liverpool 2-1 | Rashford profită de eroarea lui Williams și înscrie și el

Min 26 | Bucuria "cormoranilor" nu ține mult! Greenwood aduce egalarea pe Old Trafford după o schimbare de direcție sueprbă a lui Marcus Rashford! Acesta din urmă a fost implicat în 21 de goluri marcate de United în actualul sezon: 14 goluri şi 7 pase decisive.

Manchester United – Liverpool 1-1. Greenwood aduce egalarea pe Old Trafford! Faza superbă a golului

Min 18 | GOOOOOOL Liverpool! Mohamed Salah deschide scorul pe Old Trafford după o pasă excelentă primită de la Firmino!

Manchester United – Liverpool 0-1 | Mohamed Salah deschide scorul superb pe Old Trafford

Reminder: Jurgen Klopp nu a trecut niciodată de faza 16-milor de finală în Cupa Angliei. Germanul a preferat mereu să se concentreze pe alte competiții, însă de data aceasta vrea să obțină maximul din duelul cu Manchester United.
A început marele derby din 16-mile Cupei Angliei pe Old Trafford! Duelul dintre cele două mari rivale vine la exact o săptămână după partida din Premier League. A fost 0-0 pe Anfield şi trupa lui Jurgen Klopp a pierdut puncte importante în faţa liderului.
Marele derby din 16-mile Cupei Angliei va debuta în direct pe Eurosport, de la ora 19.00.
  • Manchester United: Henderson, Lindelof, Maguire, Pogba, Cavani, Rashford, Greenwood, Shaw, Wan-Bissaka, Van de Beek, McTominay. Rezerve: de Gea, Mata, Martial, Fred, Bruno Fernandes, James, Alex Telles, Matic, Tuanzebe.
  • Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Williams, Fabinho, Robertson, Thiago, Wijnaldum, Milner, Jones, Salah, Firmino. Rezerve: Mane, Oxlade-Chamberlain, Minamino, Tsimikas, Shaqiri, Origi, Phillips, Kelleher, Neco Williams.

Brentford - Leicester, 1-3. "Vulpile" merg în optimile de finală după ce au fost conduși cu 1-0

Fluier final pe Brentford Community Stadium! Leicester se califică în optimile de finală după golurile marcate de Under, Tielemans și Maddison! "Vulpile" vor întâlni în continuare, pentru un loc în sferturi, pe Brighton. Burnley s-a calificat și ea în optimile de finală, după ce a trecut 3-0 de Fulham.
Min 71 | GOOOOL Leicester! Maddison face 3-1, iar vulpile sunt sigure de calificarea în optimile de finală ale Cupei Angliei
Min 51 | Tielemans înscrie din lovitură de la 11 metri, iar vulpile sunt în avantaj!
Min 47 | GOOOL Leicester! Under egalează după o fază excepțională!
Min 7 | GOOOOL Brentford! Degringoladă în apărarea lui Leicester, iar Bech Sorensen trimite mingea în poartă!
A început meciul din 16-milie Cupei Angliei, Brentford - Leicester.

Chelsea - Luton 3-1. Băieții lui Frank Lampard, calificare la pas în optimile de finală

Fluier final pe Stamford Bridge! Chelsea se califică în optimile de finală ale Cupei Angliei după ce trece cu 3-1 de Luton! Pentru un loc în sferturile de finală, băieții lui Frank Lampard se vor duela cu Barnsley, echipă care a trecut în 16-mi de Norwich.
Min 85 | Timo Werner ratează penalty-ul pe care tot el l-a obținut!
Min 74 | GOOOOOL Chelsea! Tammy Abraham reușește ahttrick-ul după o pasă de excepție a lui Callum Hudson-Odoi.
Min. 30 | GOOOOOL Luton! Clark reduce din diferență pe Stamford Bridge, cu o execuție din interiorul careului. "Mascat" de Zouma, Kepa a fost luat prin surprindere și n-a reușit să respingă un șut simplu.
Min. 17 | GOOOOL Chelsea! Abraham reia spectaculos cu capul, după o centrare expediată de James, și își trece în cont "dubla".
Min. 11 | GOOOOL Chelsea! Tammy Abraham a deschis scorul pe Stamford Bridge, cu un șut la colțul lung, exact lângă bară.

Cheltenham - Manchester City, 1-3. Cetățenii, la câteva minute distanță de o umilință istorică

UPDATE / Manchester City a fost foarte aproape de o umilință istorică la Chaltenham, însă Foden și Jesus au salvat-o pe campioana din Premier League din urmă cu două sezoane. Clasată pe locul 6 în liga a patra, Cheltenham a deschis scorul în minutul 59 prin May, însă cetățenii au revenit în doar 3 minute și au întors soarta partidei.
UPDATE / GOOOOOOOOL Manchester City! Ferran Torres închide tabela!
UPDATE / GOOOOOOOOOL Manchester City! Gabriel Jesus înscrie și el 3 minute mai târziu!
UPDATE / GOOOOOOOOOL Manchester City! Phil Foden aduce egalarea pentru trupa lui Pep Guardiola în minutul 82!
UPDATE / GOOOOOOOOOL CHELTENHAM! May înscrie după o lovitură de la margine în minutul 59!
Cheltenham - Manchester City a fost întrerupt preț de câteva minute după ce fanii gazdelor au dat drumul la artificii în afara micuțului stadion Whaddon Road.

Cupa Angliei | "Revelion" în Chaltenham! Cum au sărbătorit fanii gazdelor meciul cu Man City

Swansea se califică în optimile de finală ale Cupei Angliei! Victorie clară cu Nottingham Forest

UPDATE / Rezultatele înregistrate în Cupa Angliei în meciurile începute la ora 17.00:
  • Swansea - Nottingham 5-1
  • Barnsley - Norwich 1-0
  • Brighton - Blackpool 2-1
  • Milwall - Bristol City 0-3
  • Sheffield United - Plymouth 2-1
  • West Ham - Doncaster 4-0
UPDATE / Swansea mai înscrie o dată, în inferioritate numerică, prin Cooper! Scorul este 5-1!
UPDATE / Cullen reușește dubla și face 4-1 pentru Swansea!
UPDATE / Grimes înscrie din penalty pentru gazde și face 3-1 în 16-mile Cupei Angliei.
UPDATE / Knockaert înscrie pentru 2-1!
UPDATE / Super-gol marcat de Yves Bissouma în partida dintre Birghton și Blackpool în 16-mile Cupei Angliei.
UPDATE / GOOOL Swansea! Grimes majorează avantajul gazdelor în minutul 29 cu un trasor!
UPDATE / GOOOL Swansea! Cullen deschide scorul pe Liberty Stadium!
Swansea - Nottingham e în direct pe Eurosport 1. Alte 5 partide sunt în direct pe Eurosport Player:
  • Barnsley - Norwich
  • Brighton - Blackpool
  • Milwall - Bristol City
  • Sheffield United - Plymouth
  • West Ham - Doncaster

Arsenal, campioana en-titre, eliminată în șaisprezecimile Cupei Angliei de Southampton

Southampton este cea de-a doua echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Angliei! Arsenal, campioana en-titre, pierde pe St. Mary Stadium, după un autogol al lui Gabriel comis în minutul 24. Southampton va întâlni în faza următoare a competiției pe Wolves.
Min. 24 | GOOOOOOOL Southampton! Kyle Walker-Peters a trimis un șut din colțul careului, iar Gabriel l-a deviat ghinionist în proprie poartă, pe lângă Leno.
Cupa Angliei | Programul complet al meciurilor de astăzi:
  • Southampton - Arsenal (ora 14:15, Eurosport 1)
  • Barnsley - Norwich (ora 17:00, Eurosport Player)
  • Brighton - Blackpool (ora 17:00, Eurosport Player)
  • Millwall - Bristol City (ora 17:00, Eurosport Player)
  • Sheffield United - Plymouth (ora 17:00, Eurosport Player)
  • Swansea - Nottingham (17:00, Eurosport 1)
  • West Ham - Doncaster (ora 17:00, Eurosport Player)
  • Cheltenham - Manchester City (19:30, Eurosport 1)

Wolves, prima echipă calificată în optimile Cupei Angliei

UPDATE / Wolves se califică în optimile Cupei Angliei după victoria cu 1-0 în fața lui Chorley, o echipă din liga a șasea engleză. Vitinha a marcat golul victoriei în minutul 12, din pasa lui Kilman. Trupa lui Nuno Espirito Santo se va duela în continuare pentru un loc în sferturi cu învingătoarea meciului Southampton - Arsenal, partidă care va fi transmisă sâmbătă în direct pe Eurosport 1 de la ora 14.00.