Cum arată clasamentul în grupa României la Jocurile Olimpice și cum pot ajunge tricolorii în sferturi

Andrei Bobeica

Actualizat 25/07/2021 la 16:44 GMT+3

Optimiști după victoria din prima etapă cu Honduras, România a pierdut cel de-al doilea meci împotriva Coreei de Sud.

Mirel Rădoi

Echipa antrenată de Rădoi a cedat cu 0-4 împotriva asiaticilor, dar tricolorii păstrează șanse de calificare pentru ultimul meci, cu Noua Zeelandă.

Cum arată clasamentul după 2 etape la Jocurile Olimpice

După primele două etape, în grupa României, toate cele 4 echipe au câte 2 puncte și păstrează șanse de calificare la ultimele meciuri.
Adversarii noștri de astăzi se instalează pe primul loc, datorită golaverajului, în timp ce România, care a începuse partide cu Coreea de pe primul loc, este acum ultima în grupa B de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Clasament Grupa B
  • 1. Coreea de Sud 3pct (4-1)
  • 2. Honduras 3pct (3-3)
  • 3. Noua Zeelandă 3pct (3-3)
  • 4. România 3pct (1-4)

Cum se califică România în sferturi la Tokyo

Pentru România urmează meciul cu Noua Zeelandă, care va avea loc miercuri, la Sapporo, de la ora 11.30, ora României. De la aceeași oră se va juca și Coreea de Sud - Honduras, la Yokohama.
Băieții lui Rădoi depinde acum de ultimul meci. Calculele calificării sunt destul de simplu. În cazul unei victorii cu Noua Zeelandă, România merge în sferturi la Jocurile Olimpice, indiferent ce se întâmplă între Coreea de Sud și Honduras.
Varianta unui egal nu există pentru România, întrucât primul criteriu de departajare este cel al golaverajului, iar tricolorii stau cel mai slab la acest capitol.

Jocurile Olimpice: Rezumatul meciului România - Coreea de Sud 0-4

Ultimul meci din faza grupelor, decisiv pentru calificarea în sferturile Jocurilor Olimpice, este programat miercuri, de la ora 11:30, când România se va duela cu Noua Zeelandă, în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Jocurile Olimpice de la Tokyo se desfășoară în perioada 23 iulie - 8 august, iar toate competițiile se văd pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport.